TED BODRUM KOLEJİ'NİN TEMELİ TÖRENLE ATILDI

Türk Eğitim Derneği (TED) Bodrum Koleji'nin temeli törenle atıldı. Ortakent Yahşi...

TED BODRUM KOLEJİ'NİN TEMELİ TÖRENLE ATILDI
Türk Eğitim Derneği (TED) Bodrum Koleji'nin temeli törenle atıldı.

Ortakent Yahşi beldesinde yapılacak okulun temel atma töreninden önce Bodrum Diamond of Bodrum Otel'de basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Türk Eğitim Derneği Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, TED'in Atatürk'ün öncülüğünde 1928 yılında kurulduğunu ve eğitim alanında öncü ve köklü bir sivil toplum örgütü olduğunu söyledi.

Dernek olarak faaliyetlerini 3 ana eksende yürüttüklerine işaret eden Pehlivanoğlu, ''Öncelikle temel işlevimiz olan eğitim ve öğretimi, TED okullarında okuyan öğrencilerimize nitelikli bir eğitim vererek sürdürüyoruz. Okullarımızın bölgelerinin en iyi okulları konumunda olmaları bu konudaki başarımızın göstergesidir '' dedi.
Pehlivanoğlu, TED okulları bünyesinde bulunan öğrencileri, Türk Eğitim Derneği misyonuna göre, Atatürk ilkelerine bağlı, demokratik, özgürlükçü, değerlerini özümsemiş, düşünen, sorun çözen, çağdaş, üretken ve yaratıcı bireyler olarak yetiştirildiklerini kaydetti.

Bir sivil toplum örgütü olarak gerçekleştirdikleri projeler olduğunu da anlatan Pehlivanoğlu, ''Bizi diğer eğitim kurumlarından ayıran, eğitime hizmet etmek dışında, hiçbir ideolojiye bağlı kalmaksızın tarafsızlık, ekonomik özerklik, şeffaflık, bilimsellik, güvenilirlik ve çoğulculuk gibi özelliklerimizi koruyarak, sorunlarımızı belirlemekle kalmayıp, çözüm önerilerimizi sunarken gösterdiğimiz gayrettir'' diye konuştu.

Toplantıda ayrıca TED Bodrum Koleji Proje Mimarı Doç. Dr. Celal Abdi Güzer, TED Bodrum Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Erkan ve TED Ankara Koleji Vakıf Başkanı Sunullah Sanırlı da birer konuşma yaptı.

Basın toplantısının ardından düzenlenen törende, Ortakent Yahşi beldesinde gerçekleştirilen temel atma töreni, telekonferans sistemiyle ekrana yansıtıldı. Törene Muğla Vali Yardımcısı Mestan Yayman, Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan, Ortakent Yahşi Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz ve ilgililer katıldı.

TED Bodrum Koleji

Ortakent Yahşi beldesinde temeli atılan TED Bodrum Koleji'nde okul öncesi, ilköğretim ve lise düzeylerinde eğitim verilecek. Birinci öğretim yılında okul öncesinden 6. sınıfa kadar öğrenci alacak kolejde, 12. sınıfa kadar olan düzeyler ise kademeli olarak açılacak. Anaokulu 1., 2. ve 3. sınıflarda kura, 4., 5. ve 6. sınıflarda ise sınav sistemiyle öğrenci alacak okulda, 530 kişi kapasiteli konferans salonu, açık-kapalı yarı olimpik yüzme havuzu, içerisinde birçok alternatif spor dalının yapılabildiği spor salonu, sosyal ve sportif alanlar yer alacak.
Kolejde ayrıca açık futbol sahası, tenis kortları, basketbol sahaları ile öğrenciler için çeşitli alanlar bulunacak.

Yaklaşık 900 öğrenci kapasiteli olarak planlanan kolejin 2012 yılının Mayıs ayı başında tamamlanması öngörülüyor.