Ünlü İşletmede Yıkım Krizi!..

Bodrum Belediyesi'ne ait binada yaklaşık 50 yıldır faaliyet gösteren “Kortan Restoran”, geçen ay tahliye edildi. Başkan Aras'ın Süngercilik Müzesi olarak düzenleneceğini açıkladığı binanın tahliyesinin ardından, Kortan Restoran işletmecilerinin mülkiyeti Hazineye ait arazi üzerinde bulunan ve imar affı kapsamında yapı kayıt belgesi aldıkları eklentilerin, belediye ekipleri tarafından yıkılması krize neden oldu İşletme sahipleri yıkım ile ilgili adli süreç başlatacaklarını söyledi.

Ünlü İşletmede Yıkım Krizi!..

İlçede Barlar Sokağı olarak bilinen Cumhuriyet Caddesi’nde büyük bir kısmı Bodrum Belediyesi mülkü olan binada 1973’ten beri faaliyet gösteren “Kortan Restoran”, belediye sözleşme yenilemeyince tahliye edildi. İşletme sahiplerinin geçmiş yıllarda komşu parseldeki hazine arazisi içerisinde yaptıkları depo ve tuvalet gibi eklentilere ise imar affı kapsamında yapı kayıt belgesi aldığı öğrenildi. 

Dün, akşamüstü saatlerinde binaya gelen Bodrum Belediyesi ekipleri, yapı kayıt belgesi alındığı ifade edilen depoyu yıktı. Belediye ekipleri, bu sabah da ekipmanlarla binaya gelince işletme yetkilileri polis ekiplerine haber verdi. Belediye ekiplerinin bugün öğle saatlerine kadar herhangi bir işlem yapmadığı bildirildi. 

Kortan’ın işletmecileri, hazineye ait parsele yapılan eklentilerle ilgili yapı kayıt belgeleri aldıklarını ve kullanım hakları olduğunu, Bodrum Belediyesi’nin yıkım kararı olmadan bu eklentileri yıkmasının ise hukuka aykırı olduğunu iddia etti. 

“YAPI KAYDIMIZ OLAN YAPIYI YIKTILAR”

Kortan Restoran'ın üçüncü nesil işletmecilerinden Ali Can Günaydın, Kent Haber’e yaptığı açıklamada tahliyenin ardından Bodrum Belediyesi ile davalık olduklarını belirterek şunları dile getirdi:

“Biz 1973 senesinden beri burada hizmet veriyoruz. Bodrum’da turizmin tam olarak bilinmediği yıllardan beri bu işi yapmaya çalışıyoruz. Kendimizce güzel bir iş yapmaya çalışıyoruz. Ama belediyemizin bizim bu sene buradan tahliye olmamızla alakalı ciddi ısrarları oldu. Bu noktada bize dava açtılar. Bizim burada işgalci olduğumuzu söylediler. Biz de burada işgalci olmadığımızı, burada hala kiracı olduğumuzu kendilerine belirttik. Bir davada bulunduk ama bu davamız henüz sonuçlanmadı. Biz “Kortan Restoran” olarak burada koruyucu bir tedbir alamadık ama bu işin sonunda başarılı olabiliriz ve burada kiracı olduğumuzu ispatlayabiliriz. Biz bunu belediye başkanımıza da söyledik ama uyarılarımıza rağmen bizi buradan tahliye etti. Dün de bizim yapı kayıt belgesi aldığımız yerlerle alakalı belediyenin bir yıkım gerçekleştirdiği haberini aldık. Bunu mesai saatinin bitimine doğru, 17.00 gibi başlattılar ki; biz hakkımızı savunmakta zorlanabilelim. Bu pandemi döneminde yangından mal kaçırır gibi bunların yapılması üzücü bir durum. Dün burada yapı kaydımız olan yapıyı yıktılar. Burada bir tentemiz vardı, o şu anda yok. Bugün yine buraya işlem yapmaya geldiklerinde biz polis davet ettik. Polis geldikten sonra ‘Biz burayı temizlemeye geldik’ dediler. işleme başlayacak insanlar bir anda durdular. Biz bu konuda halkımızı doğru bilgilendirmek istiyoruz” dedi.

YIKIM KARARI YOK İDDİASI

Ali Can Günaydın, 17 Mart'ta belediye mülkünü boşaltarak teslim ettiklerini belirterek, dün ise belediyeye ait olmayan bir parsel üzerinde hukuksuz işlem yapıldığını iddia etti ve şunları söyledi;

“Bizim kiracılık olan bölgede herhangi yapı kayıt başvurumuz olmadı. Daha sonra kendileri bizlerle sözleşme yenilemediler. Bizi tahliye etmek istediler. Biz de yürütmeyi durdurma talebinde bulunduk. İlk başta yürütmeyi durdurmayı aldırdık, daha sonra bu kaldırıldı. Biz de 17 Mart itibariyle anahtarlarımızı paşa paşa teslim ettik. Lakin kiracılık ilişkimiz olmayan parseller burada mevcut. 5 parsel diye geçen bir bölge var; mutfak ve tuvaletlerimizin olduğu bölge. Bu parselde yapı kaydımız söz konusu. Belediyenin mülkiyeti 6 parsel diye geçiyor. Kiracılık ilişkimiz olmayan hazine parselinde yapı kaydımız vardı. Dün gördük, yıkıma başlamışlar. Soruyorum; herhangi bir mahkeme kararınız var mı? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bizim yapı kaydımızı iptal etmiştir, amenna. Yıkarsınız da yaparsınız da. Kaldı ki illegal bir başvurumuz da yok. Tamam yıkmaya geldiniz, bana bir yıkım kararı gösterin. Zaten belediyenin kendi tasarrufunda bir parsel değil. Şunu anlarım; belediye parseli ile ilgili bir karar çıkmıştır, bizim zaten buna diyebileceğimiz bir şey olmaz. Lakin, sizin tasarrufunuzda dahi olmayan bir parselde düzenlenen yapı kayıt belgesinin iptali söz konusu olmadan ne cüretle gelip yıkarsınız. Neye dayanarak, hangi kanuna dayanarak?”

“AYDA 25 BİN 270 TL KİRA ÖDÜYORUZ”

Bahse konu yer ile ilgili belediyeye 2016 yılına kadar tek kuruş borçları olmağını ifade eden Günaydın, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ama maalesef bu 15 Temmuz darbe girişimi, patlayan bombalar, depremlerle beraber bir aksaklıklar yaşadık. Bunun akabinde belediyeye 400 bin TL bir para yatırdık, aynı zamanda devlet yapılandırma kanunundan faydalandık. Taksitlerimizi de aksatmadık. Lakin totalde 1 sene içerisinde de belediyeye 800 bin TL’lik yaptığımız ödeme var. Benim geçmiş döneme ait bir borcum yok. Yapılandırma kanunuyla yapılandırılmış, bununla beraber de taksitlerini ödediğim bir durum söz konusu. Kaldı ki şunu da belirtmek isterim, ayda 25 bin 270 TL olarak Bodrum Belediyesi’ne en yüksek kirayı ödeyen herhalde biziz” dedi.

Konu ile ilgili Bodrum Belediyesi’nin de bir açıklama yapması bekleniyor.