Üreticilerin Sorunu Çözüldü!

Bodrum’da kurulan pazarlarda satış tezgahları olan üreticilere vergi mükellefi olun tebligatıyla ortaya çıkan sorun, yapılan girişimler sonrasında çözüldü.

Üreticilerin Sorunu Çözüldü!

Pazar yerinde al-sat yapan ve vergi mükellefi olan esnafın yaptığı şikayetler üzerine harekete geçen Bodrum Vergi Dairesi, yarısı Bodrum’dan diğer yarısı ise Milas, Yatağan, Kavaklıdere ve Aydın bölgelerinden olan 170 üreticiye gönderdiği tahakkuklar ile ya kayıt altına girin ya da satış tezgahlarınızda işgalci durumuna düşersiniz uyarısında bulundu.

170 Kişilik listeye geriye dönük 5 yıllık işlem yapan Bodrum Vergi Dairesinin tahakkuklarının üreticilere ulaşmasıyla panik olan üreticiler, Bodrum Belediyesine başvurarak satış tezgahlarından vazgeçtiler. Köylüler ne yapacakları konusunda Bodrum Ziraat Odasına başvurarak oda yönetiminden yardım istedi.

Konunun kendilerine ulaşmasıyla devreye giren Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç, şunları söyledi:

"Şubat'ın 25'inde yapılan tebligatlarla karşılaşılan durumu Muğla Borsasında yapılan sektör toplantısında Orman ve Tarım Muğla İl Müdürü Barış Saylak'a ulaştırdım. Bodrumlu üreticilerimizin sorunlarını çözmek için İl Müdürümüz Barış Saylak'ın başlattığı sürece sırasıyla AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da dahil oldu. Bodrum Vergi Dairesi’yle yapılan görüşmeler sonrasında vergi dairesi taleplerimiz konusunda yasalara dayanarak mağdur olan üreticilerimiz mağduriyetini çözeceğini belirtti. Biz de Bodrum Ziraat Odası olarak Bodrum pazarlarına çıkan köylü üreticilerimizin listesini Bodrum Vergi Dairesi Müdürlüğüne ulaştıracağız. Ayrıca panikle Bodrum'un muhtelif pazarlarındaki satış tezgahlarını iptal eden köylü üreticimizin yerlerinin iadesi konusunda çaba sarf eden Belediye Başkanımız Ahmet Aras'ın desteğine teşekkür ediyoruz. Konuya dahil olarak odamız üyelerinin sorununa çözüm üretilmesinde emek sarf eden başta Muğla milletvekilimiz Mehmet Yavuz Demir, Ahmet Aras, Barış Saylak, Osman Gökmen ve Bodrum Vergi Dairesi Müdürü Sait Orulluoğlu'na çok teşekkür ederiz" dedi.

Bodrum Ziraat Odası’nın bu kişilerin üretici olduğuna dair Bodrum Vergi Dairesi’ne göndereceği üst yazı ile sorunun çözüleceği ifade edildi. Bodrum Belediyesi de iptal edilen stantların tekrar tahsisini devam ettirecek.