Yakaköy Camisine Elbirliğiyle Tadilat

Bodrum’da 1940’lı yıllarda yapılan ve 20 yıldan beri de kullanılamayan Yakaköy cami için imece usulü tadilat çalışması başlatıldı.

Yakaköy Camisine Elbirliğiyle Tadilat

Yakaköy’de imece usulüyle 1940’lı yıllarda yapılan cami, 2000 yılından beri fiziki şartlarının el vermemesinden ötürü kullanılamıyordu. Son yıllarda nüfusu artan Yakaköy’de cemaat ibadetlerini, mahalledeki diğer camide yerine getiriyordu. 

Geçtiğimiz günlerde bölgeyi ziyaret eden Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Ahmet Aras’a, atıl durumdaki caminin durumu gösterildi. Aras’ın konuyu Ak Parti İlçe Başkanı Osman Gökmen’e aktarması üzerine, hep birlikte camide tadilat başlatılması için işbirliği kararı alındı. 

Ak Parti İlçe Teşkilatı tarafından Bodrum Belediyesi ve hayırseverlerinde de desteğiyle caminin tadilatına bugün başlandı. Tadilat, 3-4 haftada bitirilip vatandaşların hizmetine sunulacak. Caminin önündeki 1328 yılından kalma bir çeşme için de çalışma yapılacak. 

Belediye Başkanı Aras, konu ile ilgili basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Bugün gerçekten hayırlı bir iş için birlikteyiz. Geçen hafta sevgili muhtarımla birlikte dolaşırken, köyümüzün hafızası, köyümüzün yıllarca ibadethanesi olarak kullanılmış 1940 yapımı bir camimiz vardı, onu görmüş ve etkilenmiştik. Ben de bunun üzerine Osman Başkanımı aradım ve ‘el birliği ile burayı toparlayalım’ dedim. O da ‘başkanım hemen bakıyoruz’ dedi. Sağ olsun 3-4 gün içerisinde çok çabuk bir şekilde aksiyon alarak camide tadilata başladı. Hem camimiz, küçük bir köy odamız ve 1328 yılından kalma bir çeşme var. Bunların da toparlanmasıyla burası güzel bir konuma gelecek. Biz aynı şekilde köylerimizdeki okul, mescit, çeşme gibi bütün değerlerimize sahip çıkmayı düşünüyoruz. Ben hayırlı uğurlu olsun diyorum” dedi.

Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akbaba’nın ölüm haberini Yakaköy’de alan Osman Gökmen, camiyi Mehmet Akbaba’nın hayrına yaptıklarını ifade ederek şunları söyledi;

“Bu cami 1940’lı yıllarda imece usulüyle yapılan bir cami. Şu anda biz bu caminin tadilatını yaparken imece usulünü de yaşatıyoruz. Birçok hayırseverimiz farklı konularda bize destek sağlayacak. İnşallah 3-4 hafta sonraki Cuma Namazında beraber burada buluşacağız. Hocamızla beraber açılışını yapalım" dedi.