Yeşil Mandalina Tadım Etkinliği

Bodrum’da yeşil mandalina kullanılarak hazırlanan içeceklerin tanıtıldığı bir kokteyl gerçekleştirildi.

Yeşil Mandalina Tadım Etkinliği

Bodrum Mandalin Hareketi tarafından yeşil Bodrum mandalinasını daha geniş kitlelere ulaştırmak için yürütülen çalışmalar çerçevesinde bir tadım etkinliği düzenlendi. Gümbet Mahallesi’ndeki Caresse Resort Otel’de gerçekleştirilen etkinliğe Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit ve Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın da aralarında olduğu çok sayıda davetli katıldı.

Diageo firmasının seçtiği davetli bartenderlar tarafından yeşil Bodrum mandalinası eklenerek yapılan içeceklerin tadımının yapıldığı etkinlikte Eyüp Can Yeter’in Konuşan Duvarlar isimli sergisi Caresse Resort’un sanat galerisinde açıldı. 

Sinema ve tiyatro sanatçısı Mihriban Er’in sunuculuğunu yaptığı etkinlikte konuşan Bodrum Mandalina Hareketi öncülerinden Erman Aras, Bodrum’un emsalsiz lezzeti ve simgesi haline gelen yeşil Bodrum mandalinasını daha geniş kitlelere ulaştırarak ekonomik değerini arttırmak için bir çaba içerisinde olduklarını ifade ederek “Gelecekte her yer beton olmasın. Bugün bile trafikten şikayetçiyiz. Eğer var olan mandalina bahçelerimizi inşaata dönüştürürsek yarın bu trafikte halimiz ne olur düşünelim. Bugün, öyle bir duruma düşmemek için bu toplantıdayız.” dedi. 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise mandalinanın bir kültür olduğunu ifade ederek “Mandalina deyince sadece bir ağaçtan, meyveden ibaret olmadığını biliyoruz. Biz 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı’nda Yunan uçaklarından korunmak için mandalina ağaçlarının altına saklandık. Karartma  yaptık. O yüzden mandalina ağaçları bizim için arkadaş, kardeş, ailemizden biri gibidir. Bir tanesine bir şey olsa üzülürüz ama hepsine bir şey oldu. Çok üzüldük. Maalesef yanlış politikalarla, imar politikaları ile bazı tarım alanları, mandalina bahçeleri imara açıldı.” dedi. 

Yerinde üretip yerinde tüketmenin önemine vurgu yapan Aras, “Sürdürülebilir üretim, sürdürülebilir turizm, sürdürülebilir döngüsel ekonomi tam da mandalinanın meselesi. Eğer biz bunu burada çözebilirsek ya da domatesi, biberi, patlıcanı burada üretip burada tüketebilirsek zaten problemimiz kalmaz.” şeklinde konuştu.