Aras; 'Cukka Büyük, Durmuyorlar!'

Bodrum’da inşaat yasağına rağmen Yarımada’nın dört bir yanındaki şantiyelerde hızla devam ederken, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “İzin vermiyoruz ama cukka büyük olduğu için durmamak için her şeyi yapıyorlar. Sonuna kadar zorluyorlar ama bilin ki biz mücadelemizi sürdürüyoruz.” dedi.

Aras; 'Cukka Büyük, Durmuyorlar!'

Muhtarlarla yaptığı toplantıda konuşan Aras, “İzin vermiyoruz ama cukka büyük olduğu için durmamak için her şeyi yapıyorlar. Sonuna kadar zorluyorlar ama bilin ki biz mücadelemizi sürdürüyoruz. Eğer artık çok da dinlemezse bu kez işi mühürleme yoluna, sert çıkmaz yollara götürüyoruz yani, onda da sıkıntı yok. Çünkü millet dönüyor, dolaşıyor bu inşaat yasakları… Sanki belediye koyuyor bu inşaat yasaklarını. İnşaat yasağını koyan Turizm Bakanlığı, ben değilim. Valilik yazı çıkarıyor ve bunu kaymakamlıklara tebliğ ediyor. İnşaat yasağını uygulatacak olan kaymakamlıklardır. Polisi, jandarmayı görevlendirir, adamın arabasını bağladın mı sokakta konu kapanır. Zabıtanın araba bağlamak gibi bir yetkisi yok ki. Yolda giden hafriyat kamyonunu, beton arabasını bağlayamaz ki. Bunu yapacak olan kaymakamlıktır. Belediye ne yapabilir? Şantiyeyi durduruyoruz. Adama ‘yapma artık, etme artık’ diyoruz. Yazı yazıyoruz, Kabahatler Kanunu’na göre ceza yazıyoruz. Ama asıl güzergahta o araçların orada kesilmesi, beton santrallerinin faaliyetinin durması tamamen kaymakamlık marifeti ve kolluk gücüyle olabilecek bir olay. Vatandaş da ‘belediye bunlara göz yumuyor’ diyor. Alakası yok. Kaymakam Bey de bunun bilincinde. ‘Başkan, herhangi bir şekilde sana şikayet gelirse direkt bana gönder, ben gereğini yaparım’ diyor. Doğru” diye konuştu.

Zabıtanın zor kullanma yetkisi olmadığını söyleyen Aras, “Çünkü eğer bir kimse otoriteye uyum sağlamıyorsa ona zor kullanmak gerekir. Zor kullanma yetkisi de kolluk gücündedir. Zabıta da değil. Zabıta gider, tutanağını tutar. Ondan sonra işlemini yapar, encümene sevk eder, cezasını yazdırır, kontrol eder. Ha şantiyeyi durdurur, boşalttırır ama zor kullanamaz. Zor kullanma yetkisi yok. Adama kimlik bile soramaz. Bunu bazen vatandaşlarımız yanlış değerlendiriyorlar.” ifadelerini kullandı.


Muhabir; Hamdi Yörür