Aras’tan SİT Değişikliği Tepkisi

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum’da doğal SİT koruma statüsü düşürülerek yapılaşmanın önü açılan alanlarla ilgili Kent Haber’e açıklamalarda bulundu.

Aras’tan SİT Değişikliği Tepkisi

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bitez Koyu’nun doğu tarafında, yat limanının sırtında bulunan 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak tescilli denize sıfır yaklaşık 20 dönümlük arazinin statüsünün Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı olarak ilan edilmesi ile ilgili Kent Haber’e konuştu. Başkan Aras, şunları dile getirdi:

“Bahse konu alan Gümbet Caresse otelden sonraki alan. Oranın doğal SİT derecesi değişti. Sürdürülebilir bir hale geldi. Daha önce 3. Derece Doğal iken şimdi sürdürülebilir oldu. Böylece yapılaşmaya açılıyor ama belli kriterlerde. Normal imarlı bir arsa gibi düşünmeyin sürdürülebiliri ama belli kriterlerde, belli şekillerde, kısıtlarla bile olsa imara açıldığı anlamına geliyor. Biz bu türlü değişikliklere plan aşamasında hemen dava açıyoruz. Yine aynı şekilde başka yerler de bu türlü SİT değişiklikleri ile daha sonra planlanmaya hazırlanıyorsa bu konuda Bodrum halkı müsterih olsun, biz belediye olarak tüm bunlarda tarafız. Meslek odalarımızla beraber, Mimarlar Odamızla, TMMOB’la beraber tüm bu plan değişikliklerine, yani bizim öngörmediğimiz plan değişikliklerine kesinlikle hukuki mücadele ile karşı çıkıyoruz ve dava açıyoruz.”

Özellikle Adaboğazı bölgesinin kendi doğal yapısıyla, bitki örtüsüyle çok özel bir bölge olduğuna işaret eden Aras, “Buralara yapılacak her türlü müdahale oranın doğal yapısını bozacaktır. Yol açılması demek yine oraya insan elinin değmesi anlamına gelecektir. İnsan elinin değdiği hiçbir yer doğal kalmıyor. O yüzden biz orada gerekli mücadelemizi sürdüreceğiz. İş sadece orası ile kalmıyor. Bodrum’un birçok yerinde meralar var, hassas bölgeler var. Sürekli gündeme gelen bazı yerler var; Türkbükü’ndeki şu burun, Bağla’daki bu burun, şuradaki şu koy. Sürekli böyle bilgi ve belgeler geliyor. Bunların birçoğu bilgi kirliliği aslına bakarsanız ama ateş olmayan yerden duman çıkmaz derler. Demek ki burası ile ilgili kem gözler var, bu bölgelerle ilgili. Oralarla ilgili de yapılacak her türlü plan değişikliğine karşı daha başından itibaren davamızı açıyoruz. Hukuki mücadelemizi sürdürüyoruz. İtirazlarımızı yapıyoruz. Uzmanlarla beraber inceliyoruz, değerlendiriyoruz. Yani bu konuda Bodrum halkı müsterih olsun.” dedi. 

Ortakent Üniversitesi Caddesi ve Kabakum bölgesinde Özelleştirme İdaresi tarafından satışa çıkarılan alanlarla ilgili dava açtıklarını hatırlatan Ahmet Aras, sözlerini şöyle noktaladı;

“Biz orada plan değişikliğine yürütmeyi durdurma almamıza rağmen satış devam ediyor. Maalesef plan konusunda alınan karar uygulanmıyor. Böyle sonuçlarla da karşılaşıyoruz.”