Bodrum Caz Festivali Başladı...

Caz Derneği tarafından düzenlenen 4. Bodrum Caz Festivali, Muğla Büyükşehir Belediye Orkestrası ve Şenay Lambaoğlu konseri ile başladı.

Bodrum Caz Festivali Başladı...

Kent Medya Grubu'nun da medya sponsoru olduğu Bodrum Caz Festivali, dördüncü yılında yine 1 -9 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Koronavirüs salgını nedeniyle programda sosyal mesafe kurallarına yönelik birçok düzenleme yapıldı. Festival boyunca konserler, T.C.Kültür Bakanlığı’nın ve ilgili bakanlıkların yayımladıkları genelgelere uygun olarak gerekli tüm önlemlerin alınarak, hem sahnede hem de seyirci alanlarında, gerekli mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak gerçekleştiriliyor.

Festivalin bu yılki teması sosyal mesafeye dikkat çekmek için Duo/İkili Projeler olarak belirlendi. Festivalde Bodrum Kalesi, Dibeklihan ve Erkan Oğur Müzik Okulu gibi mekanlarda festivale özel hazırlanmış projeler yer alacak.

Festivalin açılışı Şef Münir Akalın yönetimindeki Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası ve Solist Şenay Lambaoğlu konseriyle yapıldı. Orkestra ve solist olarak ülkemizin güçlü seslerinden Lambaoğlu, yaklaşık bir buçuk saat süren konser boyunca dinleyenlere müzik ziyafeti yaşattılar.  Konserde orkestra ve Şenay Lambaoğlu’na cazın önemli isimleri eşlik etti. Düzenlemeler ve piyanoda Kaan Bıyıkoğlu, saksofonda Batuhan Şallıel, kontrbasta Enver Muhammedi ve davulda Ekin Cengizkan ile eşsiz bir konserle festival açılışı gerçekleştirildi.  

Açılış konserinde Kent Haber’e konuşan Caz Derneği Direktörü Tuğçe Alparslan, şunları dile getirdi:

“4. Caz Festivali bugün başlıyor. Öncelikle Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne teşekkür etmek istiyorum. Yerel paydaşlarımız olan Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi’nin destekleri de çok önemli. Zor bir yıl. Bu yıl destek oldular. 9 gün boyunca Bodrum Yarımadası’nda konserlerimiz gerçekleşecek. Festivalin bu yılki teması aslında Akdeniz temasıydı fakat pandemiden ötürü programı ve projeyi değiştirdik. İkili projelere yer verdik. Bu yıl sadece açılışa özel bu konserimiz kalabalık. Diğer konserlerimiz hep ikili projeler. Şenay Hanım ve orkestra açılış konserine özel bir içerik hazırladı.”

Caz Derneği Başkanı Özlem Oktar Varoğlu ise festival ile ilgili olarak "Caz Derneği olarak Bodrum Caz Festivali’ni sürdürme kararı aldık ve dördüncüsünü gerçekleştiriyoruz. Dernek olarak Türkiye’de birçok etkinlik yapıyoruz ama en sevdiğimiz Bodrum Caz Festivali. Umarın Caz Derneği olarak Bodrum’da uzun süreler festivallerimize devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Festivalin bu yılki programı ise şöyle;

2 -8 Eylül 2020 -  Caz Atölyeleri
Festivalde henüz açılma aşamasında olan Erkan Oğur Müzik Okulu’nda çeşitli Caz Atölyeleri düzenlenecek. Bilgi almak ve kayıt olmak için [email protected] adresine mail atılabilir. 

3 Eylül 2020 Perşembe Dibeklihan’da Sergi Açılışı
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü | Bodrum Caz Festivali Tasarım Yarışması Sergisi. Festivalde her yıl olduğu gibi Caz Derneği, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü ile festival kapsamında ortak bir çalışmaya imza attı. 4. Bodrum Caz Festivali için hazırlanan çalışmalara katılan eserleri 3-8 Eylül arasında Dibeklihan’da gezilebilecek.

3 Eylül 2020 Perşembe 21:00 - Bora Çeliker & Barış Ertürk Duo – Tahterevalli
2003 yılından beri birlikte çalan Bora Çeliker ve Barış Ertürk ikilisinin zaman içerisinde genişleyen yüzlerce parçalık caz repertuvarlarını, kimi zaman rock, pop ve klasik seçkilerle harmanladıkları konserleri, maceralı yolculuklara benziyor. Esas odağı müzik ve estetiğe hizmet olan bu ikili tahterevalliye binen iki çocuk gibi, ağırlık ve dengeyi korumak, ortak keyfi üst düzeyde tutmak için 3 Eylül 2020 tarihinde Dibeklihan’da sahne alıyorlar. Konser TURMAKS sponsorluğunda gerçekleşiyor.

Bir Bilet 2 Konser:
4 Eylül 2020 Cuma 18.30 Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü - Hülya Sezgün & Murat Arkan
Cazın en güzel şarkılarını birlikte seslendirecek Ankaralı müzisyen Murat Arkan ve mimar/müzisyen Hülya Sezgün 4 Eylül 2020 tarihinde sahne alacak. Dibeklihan’ın eşsiz atmosferi ile uyumlu caz esintileri il keyifli bir akşamüstü dinletisi bizleri bekliyor.

4 Eylül 2020 Cuma 21.00 Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü - Barbaros & Tuluğ Tırpan - A Touch of Jazz
Barbaros & Tuluğ Tırpan ikilisi Bodrum Caz Festivali için hazırladıkları özel program ‘A Touch of Jazz’ projesi ile 4 Eylül Cuma günü sahne alacaklar. Barbaros, günümüz cazının en önemli piyanistlerinden Sabri Tuluğ Tırpan eşliğinde caz klasiklerinden popa uzana yelpazede şarkılar seslendirecek. 

5 Eylül 2020, Cumartesi 21.00 Bodrum Kalesi - Anjelika Akbar & Hakan Aysev - Mutlu Aşk Şarkıları
Bodrum Caz Festivali bu sene Duo projeler kapsamında dünyaca ünlü iki ismi ağırlıyor; besteci ve piyanist Anjelika Akbar ile tenor Hakan Aysev'in uzun yıllar süren iş birliği, sahne performans ve albüm çalışmaları ile devam ediyor. Sanatçılar "Mutlu Aşk Şarkıları" projesinde hazırladıkları repertuvarla 5 Eylül 2020 tarihinde Bodrum Caz Festivalinde yer alacak. Dinleyiciler Anjelika Akbar'ın düzenlemeleri ve besteleri ile Hakan Aysev'i, dünya müziklerinin en iyi örnekleriyle dinleme fırsatı bulacaklar. Konsere Renault MAIS destek oluyor. 

Bir Bilet 2 Konser:
6 Eylül 2020, 18:30 Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü - Dila Bahar & Uraz Kıvaner
Bodrum Caz Festivali'nde yeni bir ikili doğuyor. Usta Uraz Kıvaner ile genç yetenek Dila Bahar buluşuyor. Daha önce çesitli gruplarda ayrı ayrı veya daha büyük bir orkestrayla beraber dinlediğimiz dallarında usta bu iki değerli muzisyeni aynı sahnede buluşuyor. Bu büyülü gecede herkes tarafından aşina olunan caz standartlarının duo formatında  yorumlanmasının yanısıra sevilen eserlerin de caz ve R&B tınılarıyla harmanlanmış hallerini duyma fırsatı bulacağız. 

6 Eylül 2020, 21:00 Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü - Sine-Kabare - Nostaljik Divalarla Bir Gece - Sahneleyen: Handan Ergiydiren, Performans: Gözde Erten
Festivalde bu gece Hollywood’un 1930’lardan 70’lere uzanan döneminden, eşi bulunmaz yıldızlarla nostaljik bir buluşma gecesi yaşayacağız. Muhteşem oyunculukları yanında şarkı söyleyip dans eden 5 olağanüstü aktristin unutulmaz sahneleri, Dibeklihan’da yeniden canlanıyor. 

Bir Bilet 3 Konser:
8 Eylül 2020 Salı 18.30 Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü - İlgen Küçükseller & Murat Arkan
Uzun zamandır Bodrum’da caz denilince akla gelen isimlerden gitarist Murat Arkan, yine Bodrum’u seçen bir genç vokalist ve kemancı ile birlikte Dibeklihan’da sahne alacak. İkili, festival için özel hazırladıkları bir performans sunacaklar. 

8 Eylül 2020, Salı 19.30 Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü - Buket Bengisu & Doğan Kospançalı
Güçlü yorumcu Buket Bengisu ile deneyimli müzisyen Doğan Kospançalı festivale özel hazırladıkları caz coverlarıyla sahnemizde olacaklar. Müzik kariyerlerinde Bodrum’un çok özel bir yeri olan iki önemli müzisyen, iki güçlü ses festivalin Duo temasına uygun muhteşem bir performans sunacaklar. İkilinin uzun yıllardır birlikte sahne almaları, sahne üzerindeki rahatlıkları ve seslerini ustaca kullanmaları ile dinleyicileri kendilerine hayran bırakacaklar. 

8 Eylül 2020, Salı 21.00 Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü - Maya Belsitzman & Matan Ephrat | Dijital Konser
Maya Belsitzman ve Matan Ephrat çello, ses ve davul ile hem yaşamda hem de müzikte kendi benzersiz seslerini sergiliyorlar. 2012'de Maya ve Matan, seyircileri adeta hipnotize eden performanslarıyla sahne almaya başladılar. Maya’nın Çello ve sesinin ruhani kombinasyonu ile Matan’ın davullardan oluşan orkestrası ile benzersiz bir deneyim bu sefer beyaz perdeden birlikte izleyeceğimiz bir gösterim ile sizleri bekliyor. Konser İsrail Büyükelçiliği desteği ile gerçekleşiyor.

Festival programı ve detaylı bilgi için www.bodrumcazfest.org adresi takip edilebilir.