9 Yaşındaki Çocuğa Cinsel İstismar!..

Bodrum’da yaşayan bir kişinin, 9 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla ilgili davanın 2’nci duruşması bugün adliyede görüldü. Dava, 23 Mart tarihine ertelendi.

9 Yaşındaki Çocuğa Cinsel İstismar!..

İddiaya göre ilçede yaşamını sürdüren 44 yaşındaki G.G. adlı bir şahıs, baldızının 9 yaşındaki kız çocuğuna 2018, 2019 ve en son 31 Aralık 2020 tarihinde yılbaşı gecesi, cinsel istismarda bulundu. Çocuğun yaşadıklarını ailesine anlatması üzerine ailesi Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. 

Bunun üzerine mağdur çocuğun Uzman Pedagog eşliğinde ifadesi alındı. Mağdurun kız kardeşinden alınan ifade de mağdur çocuğu doğruladı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin çocukla ilgili hazırladığı raporda da çocuğun yapılan ruhsal ve fiziksel muayene bulguları, olaya ilişkin küçükten ve ailesinden alınan öykü ifadeler bir bütün olarak değerlendirildiğinde beyanlarının tutarlı olduğu ve beyanlarına itibar edilebileceği tespit edildi. 

Savcılık, henüz 9 yaşında olan kız çocuğunun yalan söyleyecek ve eniştesine iftira atmasını gerektirecek bir durumun olmaması, yine bu yaştaki çocuğu olayı anlatış şeklinden olayı kurgulamasının mümkün olmadığı gerekçesiyle, şüpheli hakkında dava açılması için yeterli şüphenin oluştuğuna kanaat getirdi. Sanık ise mağdur çocuğun iddialarını reddetti. 

Sanığın ilk duruşmaya mazeret göstererek katılmadığı öğrenildi. Bugün davanın ikinci duruşması görülürken sanık bugünkü duruşmaya da katılmadı. Duruşmada mağdur çocuğun kardeşi ile teyzesi dinlendi. Müştekilerin avukatları, sanığın tutuklanmasını talep etti. Mahkeme heyeti, sanığın tutuklanması talebini reddetti fakat bir sonraki duruşmaya zorla getirilmesini hükmetti. Mahkeme 23 Mart tarihine ertelendi. 

“SANIK TEDBİREN DERHAL TUTUKLANMALIDIR”

Mağdur çocuğun ailesinin avukatı Erdal Işık, basın mensuplarına yaptığı açıklamada dava ile ilgili şunları söyledi:

“Çocuk enişte tarafından cinsel istismara maruz kalmış. Türk yargısı maalesef cinsel istismar,  cinsel saldırı suçları ile ilgili alışılmış refleksini sürdürüyor. Bodrum’da sokaklarda eli kolu serbest dolaşan her an kaçabilecek, bize göre kuvvetli suç şüphesi oluşmuş bir sanık dolaşıyor.  Mahkeme heyetine bunu ifade ettik. Tedbiren derhal tutuklanmalıdır. Başka bir çocuğumuzun başına da aynı eylem gelmeden toplumdan izole edilmelidir ve en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. 2 celsedir duruşmaya ile gelemeyen, çeşitli bahanelerle açıkça söylediği gibi korkarak mahkemenin huzuruna çıkamayan bir sanıktan bahsediyoruz. Her şey ortada, dosya itibariyle bütün tanıklar dinlendi. Anlamadığımız şekilde, gerekçesini hukuken izah edemediğimiz şekilde, kabul edemediğimiz bir şekilde mahkememiz 2 seferdir tutuklama talebimizi reddediyor. Bununla ilgili en başta Hakimler ve Savcılar Kurulu’nu göreve çağırıyoruz. Gerekli şikayetleri yapacağız. Ülkede bir tweet attınız diye sizi şak diye tutuklayan yargı, cinsel istismar suçun işlediği sabit olan kişiyi Bodrum sokaklarında dolaştırıyor. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz.”

Ailenin avukatlarından Sinem Can da basın mensuplarına yaptığı açıklamada sanığın tutuklanmasını beklediklerini belirterek şunları kaydetti:

“Bugün mahkemeden çıkan karar bizi gerçekten çok üzdü. Biz tutuklanmasını bekliyorduk. 2018, 2019 ve 2020 tarihlerinde gerçekleştirilen 3 farklı cinsel istismar eylemi var. Bu sebeple davada ağırlaştırıcı hükümler de uygulanacaktır. Sanık 2 celseden beri duruşmalara katılmıyor. Mazeret gönderiyor, rapor sunuyor, gerçekdışı beyanlarda bulunuyor ve mahkeme tarafından da bu göz önünde bulunduruluyor. Bu konu gerçekten üzücü. Sanığın kaçması bile suçtan ve cezadan kaçmasının en büyük kanıtıdır. Mahkemeden gereğinin yapılmasını istiyoruz.”

Davaya, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği(UCİM) de müdahil olmak istedi fakat talepleri reddedildi. UCİM Muğla İl Koordinatörü Av. Büşra Karabulut da yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Biz UCİM olarak katılma talebimizi sunduk ancak katılma talebimiz mahkeme tarafından reddedildi. Biz, katılma talebimizi her celse yenileyeceğiz. Biz çocuklarımız için bu davaların takipçisiyiz.”

“AİLEYİ VE ÇOCUĞUMUZU YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ”

UCİM Muğla İl Hukuk Koordinatörü Av. Naime Fırat Tokmak mahkemenin doğrudan zarar görmedikleri gerekçesiyle katılma taleplerini reddettiğini anımsatarak şöyle dedi:

“Biz biliyoruz ki istismar vakalarının çokluğu artık çiftleri çocuk sahibi olmaktan alı koyacak boyutta. Ebeveynleri de çocuklarını güvenliğinden endişeye düşürecek boyutta. Bu yüzden de bizi bunu dile getirerek bizzat zarar gördüğümüzü belirttik ama mahkeme yine reddetti. Ama diğer celselerde aileyi ve çocuğumuzu yalnız bırakmayacağız. Mart ayında yapılacak duruşmada da burada olacağız. UCİM Muğla, yeni bir yapılanma. Biz Muğla’da ilk defa bir duruşmaya katıldık. Buradan bizi dinleyen, duyan, ulaşabildiğimiz tüm çocuk ve aileler lütfen korkmayın, UCİM ailesi daima sizlerin yanında olacak.”