DANS İLE SAĞLIKLI YAŞAM

Bodrum’da düzenlenen bir seminerde katılımcılar, Vital Organlarını güçlendirmeyi...

DANS İLE SAĞLIKLI YAŞAM
Bodrum’da düzenlenen bir seminerde katılımcılar, Vital Organlarını güçlendirmeyi dans eşliğinde öğrendiler.

Dans eğitmeni ve koreograf Lale Roche’un, Vital dans eşliğindeki semineri ile Bodrumlular ilk kez buluştu. Ülkemizin yurtdışındaki temsilcisi olan dans eğitmeni ve koreograf Lale Roche’un, Norveçli fizyoterapistlerle birlikte ürettiği Vital Dans dersleri ve semineri, ilgi ile izlenerek uygulamalı bir şekilde yapıldı.

Bedensel sağlığını korumak, hayatı yaşamaya değer kılmak isteyenler, Bodrum’da ilk kez düzenlenen bu etkinlikte biraraya geldiler. Turgutreis Mahallesi'ndeki bir otelde Vital Dans eşliğinde başlayan etkinlikte konuşan Lale Roche, bedeni tanımak ve onunla barışık olmanın önemine dikkat çekerek şunları söyledi;

“Neşeli müzikler eşliğinde ve özel koreografisiyle yapılan Vital Dans, bedenin tüm yaşamsal fonksiyonlarını keyifle harekete geçiren egzersizleri kapsamaktadır. Vital organlarımız ve vücut sağlığında gelişim gösterebilmek için bugün burada sizlerle toplandık. Takıntıları üzerimizde bulundurmamamız için önce bedenimizle barışık olmamız gerekmektedir. Hangi organımız ne işe yarıyor bunları bilmezsek, sonra takıntılarımızla uğraşır dururuz. Tansiyon, kalp çarpıntısı vs. gibi sorunlarımızın olmaması için sağlığımızı yönlendirebilmemiz konusunda geç kalmamalıyız. Bedenimizi tanıyormuyuz' Vücudumuza doğru solunumu verebilirmiyiz' Önce bu sorulara cevap aramalıyız. Unutulmamalıdır ki; doğru solunum ve aldığımız oksijen bizim yaşam kaynağımızdır” dedi.

Örneklerle anlattığı doğru nefes alma tekniklerinin ardından, Vital organlarla ilgili bilgilendirmelere geçen eğitmen Roche, seminerde verdiği kısa aralarda Vital dans yaptırarak, katılımcıları hem bilgilendirdi, hem de eğlendirdi.

Vital Dans dersleri ile katılımcılara, uzun ve sağlıklı yaşam yolunda özellikle eklem ve bel bölgelerini güçlendirip, endorfin yani mutluluk hormonunu arttırmayı öğretmek hedefleniyor. Bu yolla bireyler yorgun beden ve beyinlerden kurtularak hem forma giriyor, hem de Vital organlarını tek tek tanıyorlar.

2 saat süren seminer soru cevap şeklinde devam etti.