Esnaf Gemiyi Borçla Yüzdürüyor!

Plan ve Bütçe Komisyon üyesi CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Esnaf ve sanatkârların yaşadığı sorunlar için Meclis araştırması istedi.

Esnaf Gemiyi Borçla Yüzdürüyor!

Girgin; Emek yoğun çalışma özelliğine bağlı olarak ülke çapında istihdamı artırmaya ve işsizliği azaltmaya katkıda bulunmaları ve büyük sanayi işletmelerinin tamamlayıcısı durumunda olmaları nedeniyle esnaf ve sanatkârların önemine dikkat çekti. "Elinde arsası, evi, arabası olan birçok esnaf bankalara ipotek verip kredi çekme kuyruğuna girmiş vaziyette. Piyasada nakit sıkıntısı var, çekler ödenmiyor, senetler protesto oluyor, esnaf sattığını yerine koyamıyor, gemiyi yüzdürmek için borca sarılıyor" diyen Girgin, ekonomik kriz nedeniyle 2019 yılında 115 bin esnafın kepenk kapattığını belirtti.

Esnafın Sosyal Güvenlik Primini ödeyemediğini ve bundan dolayı sağlık hizmetinden yararlanamadığını belirten Girgin, "buna rağmen kirasıydı, stopajıydı ister kazansın ister kazanmasın götürüp yatırıyor" diye devam etti. Konuşmasında bu şartlardaki esnaftan bir de zorunlu olarak Ahilik Sandığına para kesileceğini söyleyen Girgin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na gelen teklif ile şimdilik bunun 1 yıl erteleneceğini, bu süre içinde Ahilik Sandığının da esnafların talepleri doğrultusunda yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Esnaf ve Sanatkarların yaşadıkları sıkıntılar ile iş hacmi ve talep daralmasının nedenlerinin araştırılması için Meclis Araştırması açılması yönünde teklif veren Girgin "Meclis’te ve her platformda esnaf kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz" dedi.