Gazetecilerden Saldırıya Tepki

Bodrum’da meydana gelen toprak kayması olayında haber takibi yapan Yaşar Anter’in güvenlik görevlilerinin saldırısına maruz kalmasına, ilçede görev yapan basın mensupları tepki gösterdi.

Gazetecilerden Saldırıya Tepki

Önceki gün gece saatlerinde Ortakent’te faaliyet gösteren bir alış veriş merkezinin arazisinde toprak kayması yaşandı. Kayan tonlarca toprak ve kaya, büyük bir gürültüyle hemen yan taraftaki gross marketin bahçesine yıkıldı. 

Maddi hasarla atlatılan olayın ardından bölgede haber takibi yapan Gazeteci Yaşar Anter, alış veriş merkezinin güvenliklerinin saldırısına uğradı. Halkın haber alma hakkına yönelik saldırı, bugün öğle saatlerinde alış veriş merkezinin girişinde bir araya gelen gazeteciler tarafından kınandı. 

Haber takibi yaptığı sırada sözlü ve fiziki müdahaleye maruz kalan Gazeteci Yaşar Anter, “Bizim amacımız en doğru bilgileri kamuoyuna ulaştırmaktır. O gün olay yerine geldiğimizde imar yolundan çekim yaparken alış veriş merkezinin güvenlik görevlileri engel olmaya çalıştı. Buradan çekim yapmanın yasak olduğunu söyleyerek fotoğraf makinelerimizi elimizden almaya çalıştılar. Bu arada kendilerinin özel güvenlik görevlisi olduğunu söyleyen, aralarında sivil giyimlilerin de 5-6 kişinin saldırısına uğradım. Boğazımıza sarıldılar, iteklediler. Kameramızı almaya çalıştılar, fotoğrafları silmeye çalıştılar. Bir basın mensubu olarak bunlara hukuken tepki gösterdik. Bizim amacımız herhangi bir kurumu kötülemek değil, olayı topluma doğru bir şekilde aktarmaktı. Yapılan bu saldırıyı kınıyorum. Bu bir acizliktir, ayıptır.”

Bodrum’da son yıllarda gazetecilere yönelik saldırıların çok arttığını ifade eden Anter, “Benim dışımda 5-6 arkadaşa görevi başında saldırı oldu. Biz gazeteciler, basın ve yayınları kanunları çerçevesinde görevimizi yaparken aynı hassasiyeti diğer kurum ve kuruluşların yetkililerinin de öngörmesini diliyoruz.” dedi. 

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Bodrum Temsilcisi Ercan Vuranlar, Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Bodrum Temsilcisi Uğur Yurtsev ve kuruluş aşamasındaki Bodrum Gazeteciler Cemiyeti’nin Başkanı Eren Ayhan da saldırıyı kınayarak benzeri olayların bir daha yaşanmamasını temenni ettiler. 

Öte yandan gazeteci cemiyetleri ve çeşitli STK’lar, yaptıkları yazılı açıklamalarla saldırıyı kınadı.