İMZALAR KOCADON’A TESLİM EDİLDİ

15 yıl önce yaşamını yitiren ve Bodrum’da 'Çevreci Ana' olarak anılan Saynur Gelendost’un...

İMZALAR KOCADON’A TESLİM EDİLDİ
15 yıl önce yaşamını yitiren ve Bodrum’da 'Çevreci Ana' olarak anılan Saynur Gelendost’un adının kentin bir yerine verilmesi başlatılan imza kampanyasında toplanan imzalar Bodrum Belediyesi’ne verildi.

Sağlığında çevre ile ilgili çalışmaları nedeniyle "Çevreci Anne" olarak tanınan Saynur Gelendost'un adının bir cadde veya meydana verilmesi için imza kampanyası başlatmıştı. Yaklaşık bir haftadır toplanan 81 sayfalık binlerce imza bugün öğle saatlerinde Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a teslim etti. Başkan Kocadon ise konu ile en kısa zamanda ilgileneceklerini belirterek imzaları ilgili birime gönderdi.

Kampanyayı başlatanlardan biri olan Bodrum Tohum Derneği Gönüllüsü Haluk Ortaç, belediye önünde Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Saynur Gelendost için yüzlerce imza topladık, bugün bu imzaları yerel yönetimimize vereceğiz. Bu imzalar yerel yönetime bir dayatma bir baskı değil. Sadece Saynur Gelendost’a olan borcumuzun bir an önce yerine getirilmesi konusundaki devam eden hassasiyetin ifadeleri. İmza atanlara, emeği geçenlere ben çok teşekkür ediyorum.”

Kampanyaya destek veren CHP Bodrum Kadın Kolları Başkanı Emel Çakaloğlu da şu sözlere yer verdi:

“Bu imza kampanyasıyla Mavi Kadın dediğimiz Saynur Gelendost’un adının bir caddemize, sokağımıza veya meydana ismini verilmesini talep ettik. Gerekirse bir yere heykelinin yapılmasını istiyoruz. Bu değerlerimizi korumak istiyoruz. Saynur hanımın Allah mekanını cennet eylesin tam bir çevre dostuydu. Ona sahip çıkmak istiyoruz. Bunun için bu projeye Haluk beyle birlikte başladık. Çok da güzel olacağını düşünüyorum.”

İmzaları teslim etmeye gelen Hatice Pehlivan da Saynur Gelendost’u Bodrumluların çok iyi tanıdığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Onun anısını yaşatmak için bu kampanyayı başlattık. Çevreye olan emeği oldukça fazladır. Yatağan Termik Santrali yapılırken kendisinin oraya zincirleyen bir kadındır. Bu denli çevre dostudur. Ona olan vefa borcumuzu yerine getirmeye çalışıyoruz” dedi.