İşadamı Murat Balkan Kurtarılamadı!

Bodrum Modern Müzesi çalışmaları nedeniyle Ankara’dan dönerken Yatağan yakınlarında trafik kazası geçiren ve ağır şekilde yaralanan ünlü işadamı Murat Balkan bugün yaşam savaşını kaybetti.

İşadamı Murat Balkan Kurtarılamadı!

16 Şubat günü yaşanan kazada Murat Balkan idaresindeki otomobil, Yatağan-Milas karayolu Yenimahalle mevkisinde Ahmet Yanmadık’ın kullandığı otomobille çarpışmış araçta sıkışan Balkan, ekiplerin çalışması sonucu kurtarılmıştı.

Aspat'ta Antyapı'nın tarafından yapılan Antheaven Projesi'nin arazisinin yer sahibi olan ve Muğla Üniversitesi Araştırma Hastanesinde tedavi altında tutulan Balkan’ın hayatını kaybettiği öğrenildi.

MURAT BALKAN KİMDİR?

Murat Balkan'ın ailesi Üsküp'lüydü. 1938'de Türkiye'ye gelerek İzmir'e yerleşen Balkan ailesinde Murat Balkan 1946'da İzmir'de dünyaya geldi. İzmir Türk Koleji mezuniyetinin ardından, ODTÜ Kimye Bölümü'nde yüksek öğrenimini tamamladı, bir süre Ankara TED Koleji'nde kimya öğretmenliği yaptı. 1973 yılında ilk firmasını tıbbi cihazlar ithalat ve pazarlaması alanında kurarak iş hayatına atıldı. Ardından lojistik, döküm, proses kontrol, kimyasal maddeler, otomotiv ve hastane sektöründe firmalar kurdu ya da ortak olarak kuruluşlarına katıldı. Ankara'da otomotivle ilgili firmasının binasının altında bir sanat galerisi kurdu. 1982-85 yılları arasında özellikle Ege kıyı bölgelerini dolaşarak, yazlık amaçlı yer arayışına girdi. Bu arayışı sırasında rastladığı Bodrum Akyarlar'daki bakir Aspat koyunu satın aldı. Buradaki antik yıkıntılarını araştırılmasını ve restorasyonunu sağladı. 9. yüzyıldan kalma Roma hamamının Kültür Bakanlığı Bodrum Müzesi, Muğla Üniversitesi ve Aspat Vakfı işbirliğiyle restorasyonunu tamamlattı. Arazisinde Aspat Sanat Köyü'nü kurarak çok sayıda etkinliğe imza attı. Aspat'ın flora ve faunası üzerine araştırmalar yaptırtarak bulunan çeşitlerin bir müzede sergilenmesi için ilk adımları attı. Ardından, bir inşaat firmasıyla anlaşarak Anthaven Aspat'ın inşaatına ve kuruluşuna ön ayak oldu.