Kaygılarını Haykırdılar!..

Bodrum’da faaliyet gösteren bir teknoloji mağazasının çalışanları, ülke genelinde birçok markanın faaliyetlerine ara vermesine rağmen mağazalarının açık kalmasına tepki gösterdi.

Kaygılarını Haykırdılar!..

Koronavirüs tehdidine karşı tüm Türkiye’de olduğu gibi Bodrum’da da birçok mağaza, şubelerini geçici olarak kapattı. Midtown AVM’de faaliyet gösteren ve 20’yi aşkın personeli bulunan uluslararası zicir market Media Markt isimli teknoloji mağazasının personeli, AVM’nin ve mağazanın geçici süreyle kapatılmasını istedi. Böyle olağanüstü bir dönemde hastalık kapma riskiyle karşı karşıya kalarak çalışmak durumunda kalan personel, yaptıkları tüm girişimlere rağmen bir sonuç alamadıklarını dile getirdi.

Mağazanın Satış Danışmanı Murat Akar, Kent Haber’e yaptığı açıklamada hastalık kapma riskine rağmen çalışmak zorunda bırakıldıklarını ifade ederek şunları dile getirdi:

“Biz arkadaşlarımızla birlikte buraya zorunlu olarak gelmeye devam etmekteyiz. Sebebi de büyük firmalar ve büyük perakendecilerin arasında kalmamızın sebebidir. Şu anda tüm Türkiye evde kalmaya çalışırken, insanlar Bodrum’a tatil yapmaya geliyor. Bundan dolayı virüs bulaştırma riski artıyor. Burada gıda ürünleri satan yerleri, eczacıları anlayabiliyorum. Onlar ihtiyaçtan dolayı yapıyorlar. Biz arkadaşlarımla beraber onlara 7/24 hizmet etmeye hazırız. Bunda problem yok. Fakat elektronik cihazlar şu anda kimsenin özel ihtiyacı değildir. Tamamen lükstür. Biz bunları satarak sadece büyük patronların cebine para yolluyoruz. Başka hiçbir şey değil. AVM bugün bize ‘Bizler sizin sağlığınızı düşünüyoruz’ dese yetecek, bizi o da sevindirecek. Ama ‘Biz devleti dinliyoruz’ diyorlar ama şunu unutuyorlar; Cumhurbaşkanı’nın da dediği gibi, ‘Gereksiz şekilde evden çıkmayın’ deniyor, fakat her gün buraya dolmuşlarla gelmeye zorunlu kılınıyoruz. Hadi, benim arabam var, arkadaşlarımın arabası yok. Peki o zaman ne olacak. Daha çok virüs yayılacak. Bunu engellemek için sadece şunu istiyorum; arkamızda ol Türkiye. İşçinin arkasında ol, bu arkadaşların arkasında ol. Eğer siz arkamızda olmazsanız biz de işlerimizden olabiliriz. İnsanlar bundan korktuğu için de işlerine gelmeye devam ediyor. İlla ki bizim işlerimizin durması için, AVM’lerin kapanması için birilerinin ölmesi mi lazım?”

Mağaza çalışanlarından Huri Turalıoğlu ise kaygı ve tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Benim de talebim, AVM’nin kapanması. Hala bu uyarıları ciddiye almayan, hala İstanbul, İzmir’den büyükşehirlerden tatil diye gelen insanlar var. Hala bu işin ciddiyetini anlamamak için uğraşıyorlar. Biz o kadar mağdur durumdayız ki ne yapacağımızı bilmiyoruz. Şu anda acil ihtiyaç ilaç ve gıda olmalı. Bizim canımız şu anda hiçe sayılıyor. Lütfen ilaç ve gıda gibi bir ihtiyaç olmadıkça evde kalın. Bizler de evde kalmak için uğraşıyoruz ama siz geldikçe biz de burada çalışmak zorundayız.” 

Mağaza çalışanları son olarak “Bizler sizin sağlığınızı düşünüyoruz, sizler de bizim sağlığımızı düşünün. Evde kal Türkiye” dediler.