Korkulu Anları Anlattılar!..

Mumcular’da binlerce ağacın kül olduğu yangında evleri yanmaktan son anda kurtarılan vatandaşlar, yaşadıkları korku dolu anları anlattı. 

Korkulu Anları Anlattılar!..

Mumcular’da binlerce ağacın kül olduğu yangında evleri yanmaktan son anda kurtarılan vatandaşlar, yaşadıkları korku dolu anları anlattı. 

Bodrum’un Mumcular Mahallesi’nde dün öğle saatlerinde başlayan ve rüzgarın etkisiyle hızla büyüyen ve Bayır köyü etrafını saran yangına, Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı 9 helikopter, itfaiye ve orman işçileri müdahale etti. Söndürme çalışmalarına AKUT ve Muğla 911 Arama Kurtarma ve Araştırma Derneği üyeleri ve vatandaşlar da yoğun bir şekilde destek verdi. 40 hektar alanda etkili olan yangın 6 saat sonra söndürülürken, bölgede soğutma çalışmaları halen sürüyor. Soğutma çalışmalarına Denizli ve Aydın’dan da ekiplerin takviye olarak geldiği görüldü. 112 Acil Sağlık ekipleri de bölgede hazır bekliyor. 

Yangında arı kovanları, zeytin ağaçları ve samanları yanan, evleri ise yanmaktan son anda kurtarılan köy halkı yaşadıkları korku dolu anları anlattı. Evi son anda yanmaktan kurtulan Gülsüzen Karaman adlı vatandaş basın mensuplarına yaptığı açıklamada yaşadıklarını şu sözlerle dile getirdi;

“Durumumuz çok kötü oldu. Ben zaten ne yaptığımı bilemedim. Öteyi söndür, beriyi söndür. Malımı mı kurtarayım, canımı mı kurtarayım, evimi mi kurtarayım? 15 metre kala evi kurtardık. Balyalarım bir yandan tutuştu, yataklarımı bir yandan ateş tuttu. Hangi birini kurtarayım diye çalıştım. Kendim zaten bayıldım. Şekerim var, tansiyonum var. Ne yapayım? Evimi kurtardığıma sevindim. Yeşilliğim gitti, oksijenimiz gitti, zeytinlerim gitti. Emeklerimiz gitti. Bu ormanın yanmasının sebebi ne?”

Evinin hemen yanındaki çam ağaçları kül olan Gülsüzen Karaman ise “Buraya gelen ‘sen burada 100 yaşına kadar yaşarsın, burada ölmezsin, oksijen alıyorsun’ diyorlardı. Oksijenimiz de elimizden gitti” diye konuştu. 

Dursun Karaman adlı vatandaş da çok korktuklarını ifade ederek “Çok korkunç şeyler yaşadık. Evimizi kurtardık. Devletten Allah razı olsun. Çok yardım ettiler. Çok korktuk, çok çabaladık. Çamlar yandı, yeşillikler gitti” şeklinde konuştu. 

Yangında arı kovanları ve zeytin ağaçları yanan Yılmaz Öztürk adlı üretici de “Yangın ben geldiğimde buraya kadar gelmiş. Geldiğimde bir tane kovan kurtarabildim. Zaten duman zehirliyor. Kaç dediler, ben de kaçtım zaten. Duramazsın yani bunun karşısında. Karşıda zeytinliğim vardı. Orası komple kül oldu. 350 tane zeytin ağacım, belki daha fazlası yandı. Burada da var 250 tane zeytin. Burada en çok hasar bizim” dedi.