Yurt Sorunu Çözüm Bekliyor!

Ayhan Ongun Yazdı; 'Öğrencilerin Yurt Sorunu Çözüm Bekliyor!'

Yurt Sorunu Çözüm Bekliyor!

Bodrum’da Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne bağlı iki yüksekokul var.

Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi ve Denizcilik Meslek Yüksek Okulu

Yaklaşık 500 öğrencinin eğitim aldığı bu okullar, aslında Bodrum için çok önemli birer değerdir.

Her ikisi de Bodrum’un sosyal, kültürel, ekonomik yaşamına uygun ve Bodrum halkı tarafından sahip çıkılması gereken okullar.

Ancak vatandaşların birçoğunun bu okullardan haberi olmadığı gibi, Bodrum’u yönetenlerin de bu okullara ve öğrencilere destek olduğunu söylemek pek mümkün değil.

Türkiye ölçütlerine göre hayli pahalı bir kent olan Bodrum’da, başka kentlerden bu okullara gelen öğrencilerin en büyük sorunu barınma ve güvenlik.

Her ne kadar kimi kesimlerde “Bodrum’un durumunu bilerek geldiler, katlanacaklar, ya da madem ekonomik koşulları uygun değildi, Bodrum’daki okulları tercih etmeselerdi” şeklinde yanlış bir algı var.

Bir kere Türkiye’de ki eğitim ve sınav sistemi öğrencilerin kendi özgür iradeleriyle okul belirlemelerine uygun değil. Özel okullarda eğitim alan varsıl ailelerin çocukları dışında hangi öğrenci istediği okul ya da bölümü tercih edebiliyor?

Kaldı ki devletin tüm öğrencilere ayrımsız, ücretsiz, eşit eğitim koşullarını hazırlaması bir anayasal zorunluluk iken, ”öğrenciler başlarının çaresine baksınlar” türünden bir yaklaşım kabul edilemez.

Geçtiğimiz eğitim dönemi içerisinde sosyal medya üzerinden kamuoyu oluşturarak bu konuda bir farkındalık yaratmaya çalıştık.

Gelinen noktada Bodrum Kaymakamı Sayın Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aras ve Üniversite Rektörü de konuyla ilgileneceklerine ilişkin açıklamalar yaptılar.

Aslında Bodrum’da faaliyet gösteren Meslek Odaları, Sivil Toplum Kuruluşları ve siyasi parti yöneticilerinin de bu sorunlara acil çözüm bulunması konusunda kendilerini sorumlu görmeleri gerekir.

Bodrum Kent Konseyi, bünyesinde oluşturacağı bir Gençlik Komisyonu ya da çalışma grubuyla bu konuya öncülük yapabilir.

Sosyal medya üzerinden başlattığımız destek kampanyasına Bodrum halkının ilgisi sevindirici boyutta ancak bu ilgi ve desteği organize edecek olan yine kamu ve yerel yönetimler olmalıdır.

Şu an okulların bulunduğu yerleşkede yurt için yeterli arazi var ve rektörlük bina yapılması kaydıyla burada arsa tahsisi yapmaya hazır. Yurtla ilgili iç donanım ve personel görevlendirmesini de rektörlük yaparsa geriye yalnızca binayı yapacak bir hayırsever kalıyor.

Yurtla ilgili mimari proje bile yapılmışken Kaymakamlıktan, Belediye Başkanlığından ve özellikle de Bodrum Ticaret Odasından beklenen, bu konuya öncülük yapıp, gerekli girişimlerde bulunmasıdır.

Aksi halde öğrenciler yine ev sahiplerinin vicdanına terkedilecek, maddi durumu uygun olmayan öğrenciler kayıtlarını sildirip ayrılacaklar, kız öğrenciler otostop yapmak zorunda kalacak ve okul çevresinde arabalarıyla ava çıkan kart zamparalara da gün doğacaktır.

İyi bir organizasyonla çok kolay çözülecek bu sorunu görmezden gelmeye, yok saymaya ya da ilgisiz kalmaya hiçbir yetkilinin hakkı da, lüksü de yoktur.

Bodrum bir eğitim kenti olsun gibi bir iddiamız yok.

Ancak halen mevcut okullarda eğitim gören, ailelerinin bizlere teslim ettiği gençlere sahip çıkmak, tüm Bodrumluların bir vicdan borcudur.

Daha önce yapıldığı gibi, süslü vaatlerle zamana yayılacak, savsaklanacak, ertelenecek bir sorun değildir yurt konusu.

Yurt; yalnızca barınma sorununu çözmeyecek, daha uygun koşullarda eğitimlerini sürdürmenin yanında ulaşım ve güvenlik sorununu da çözecektir

Bodrum Kaymakamı Sayın Yılmaz’ın, Kredi Yurtlar Kurumu nezdinde girişimleri olduğunu biliyoruz. Bodrum Belediye Başkanı Sayın Aras’ın da bu konuda duyarlı olduğunu, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Sayın Mahmut Kocadon’un ilk meclis toplantısında bu konuyu gündeme aldıracağı sözünü verdiğini de biliyoruz.

Ancak takdir edersiniz, zaman daralıyor ve içinde bulunduğumuz olağanüstü koşullarda ev kiralamak öğrenciler için çok büyük sorun olacak.

Kaymakamlık ve Belediyenin öncülüğünde meslek odalarının destekleriyle atıl durumdaki ikinci el konutlar değerlendirileceği gibi apart ve pansiyon sahipleriyle standart ve ekonomik bir fiyat politikası üzerinde anlaşma sağlanabilir.

Buradan bir kez daha Bodrum’u yönetenlere çağrı yapmak istiyorum.

Sizlerin de başka kentlerde eğitimlerini sürdüren çocuklarınız, yakınlarınız vardır, onların çektiği sıkıntıları bilmemeniz mümkün değil.

Geç olmadan bu soruna acil çözüm bulunması hepimizin görevidir.