TED'li Genç Bodrum'un Gururu Oldu

TED Bodrum Koleji Bilim İnsanı Yetiştirme Programı 10. Sınıf öğrencisi Sıla Cinoğlu, ASSİST Bursu kazanarak Amerika’da bir yıl süre ile eğitim görme hakkı kazandı. Türkiye’de bu bursu kazanan 3 öğrenciden biri olma hakkını kazanan TED’li öğrenci Bodrum’un gururu oldu.

TED'li Genç Bodrum'un Gururu Oldu

Girdiği sınavlarda Türkiye’den finalist olan 3 öğrenciden biri olma başarısını gösteren Sıla Cinoğlu, Assist bursu ile Amerika’nın en prestijli okullarından “Canterbury School” da bir yıl okuma hakkı kazandı. 2019-2020 eğitim öğretim yılı 10. sınıf öğrencisi Sıla Cinoğlu bir yıl Amerika’da okuduktan sonra 12. sınıfta TED Bodrum Kolejinde eğitimine devam edecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı (Department of State) tarafından da onaylı ASSIST programı çeşitli ülkelerden gelen başarılı öğrencileri özel sınavlar ve mülakat ile seçerek Amerika’daki en iyi özel okullara yatılı veya gündüzlü olarak burslu yerleştiriyor. Programın amacı seçilen öğrencilere farklı bir akademik sistemde okuyarak yeni bir kültürü tanıma ve daha sonrasında Amerika’da üniversite okuma konusunda önemli bir referans sağlamak.

ASSIST programını diğer değişim programlarından ayıran en önemli özelliği ise, dünyanın en iyi liseleri olarak bilinen liselerde öğrencilere tam burslu bir eğitim – öğretim yılı geçirme olanağı sunması ve ilerleyen yıllarda yurtdışı üniversite başvurularında ayrıcalıklı bir avantaj sağlayan ‘ASSIST Bursiyeri (Scholar)’ olma imkânını tanıması. Programa seçilen öğrenciler ilerleyen yıllarında birçok iyi üniversite tarafından yüksek kabul görüyor.