Tek Başına Yaşam Savaşı Veriyor!..

Bodrum’da çoklu organ yetmezliği bulunan ve 30 kiloya kadar düşen Sezai Özgenç, yalnız yaşadığı evinde yaşam savaşı veriyor. Talihsiz adamın tıbbi bakım alabileceği bir bakımevine yerleştirilmesi gerektiği ifade ediliyor. 

Tek Başına Yaşam Savaşı Veriyor!..
Özgenç’in durumu her geçen gün daha da kötüye gidiyor

İslamhaneleri Mahallesi’nde tarla içerisindeki bir evde yalnız yaşayan 51 yaşındaki Sezai Özgenç, çoklu organ yetmezliğinden muzdarip. 5-6 sene önce malulen emekli olan Özgenç’in durumu her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Yalnız başına günlük ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanan Özgenç’e, devamlı bakabilecek bir yakını olmadığı için bir bakımevine alınması gerektiği ifade ediliyor. Fakat tuvalet ihtiyacını bile tek başına gideremez duruma gelen Özgenç’in yaşı 60’dan küçük olduğu için bakımevine yerleştirilemediği bildirildi. 

Sezai Özgenç’in bir bakımevine yerleştirilmesi için girişimlerde bulunan Turgutreis Engelliler kültür Sanat Gençlik Kültür Sanat ve Spor Kulübü Derneği (ENGENÇDER) Engelli Temsilcisi Ali Peltek, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sezai Özgenç adlı arkadaşımızı yıllardan beri tanırım. İlk önce bana bireysel olarak başvurduğunda 2022 sayılı yasadan istifade edebilmek için engellilik durumunu tespit ettik. Kısmi bir güvenceye sahip oldu. Akabinde yasal değişiklerle ve kardeşlerinin de yardımıyla SGK’dan askerlik borçlanmasıyla emekli oldu. Arkadaşımız şeker hastalığından muzdaripti. Çoklu organ yetmezliğinden dolayı diyalize giriyordu. Nihayetinde kadavradan böbrek nakli yapıldı. 2 ay boyunca hastanede kaldı. Evini de sattı ve kirası uygun olduğundan dolayı çok ücra ve sapa bir yerde ev tuttu. Ambulans bile adresi bulmakta zorlanıyor. Buna mukabil bir de ambulans eve ulaşmaya çalışırken çamura saplanıp mahsur kalıyor. Kardeşleri de uzak bir yerde olduğu için ilgilenemiyorlar.”

Özgenç’in tıbbi bakım alabilecek bir yerde yaşaması gerektiğine vurgu yapan Peltek, şöyle devam etti:

“Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Muğla İl Müdürlüğü ile bir ön görüşme yaptık. Gerekli kriterleri söylediler. Bakımevi ve huzurevine yatırılabilmesi için 60 yaşında olması lazım. Fakat 51 yaşında olduğunu beyan ettik. Şu an bir ara formül bulunmaya çalışılıyor. Arkadaşımızın organ baskılayıcı ilaçlarını her gün kullanması lazım. Durumu içler acısı vaziyette. Sistemin bu duruma bir refleks geliştirip anında müdahale etmesini ve bürokratik hantallıkların aşılmasını temenni ediyoruz.”

Öte yandan bugün akşamüstü saatlerinde yeniden fenalaşan Özgenç, ambulansla hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.