Ustalar Kahvaltıda Buluştu

Bodrum’da faaliyet gösteren Muğla Gastronomi Aşçılar Derneği, 2020 yılında yapmayı planladığı etkinlikler için güç topluyor.

Ustalar Kahvaltıda Buluştu

Kısa zaman önce Türkiye Aşçılar Federasyonu TAFED’e resmi olarak katılan ve bu kapsamda belirli aralıklarla dernek üyelerine ait ya da görev aldıkları lokanta, restoran, otel gibi yerlerde motivasyon toplantıları düzenleyen Muğla Gastronomi Aşçılar Derneği üyeleri, aşçılık mesleği ve Türkiye’nin gastronomi turizminin hak ettiği yere gelmesi için çalışmalar yapıyor.

Dernek üyeleri projelerini görüşmek için dernek üyesi ve Denetim Kurulu Sekreteri Didem Baydar’ın işletmesi olan, Karia Mutfak Catering & Event’te sabah kahvaltısında bir araya geldi. Kendisi de eğitimci bir aşçı olan Didem Baydar’ın hazırladığı açık büfe kahvaltıda bir araya gelen üyeler, kahvaltının sonunda toplu halde fotoğraf çektirdiler.

Dernekten yapılan açıklamada “Dünyada birçok ülke gastronomi turizmi adı altında uluslararası etkinlikler düzenliyor, Türk Mutfağı ve Türkiye Gastronomisi de dünyanın diğer ülkeleri gibi gastronomi turistlerinin ziyaret ettiği bir ülke haline gelebilir. Tüm dünyada oldukça önemli bir yer tutan bu turizm dalı ile ülke ekonomisine hatırı sayılır bir döviz girdisi sağlanabilir, ülkemiz ekonomik anlamda daha da kalkınabilir. Bizler bu bilince hareket eden bir derneğiz. Çünkü biliyoruz ki Türk Mutfağı çok zengin bir mutfak. Reçeteleri ve birikimiyle bir hazine adeta. Bizim amacımız da tüm dünyada Türk Mutfağı’nı hak ettiği yere taşımak. Bunun için yıl içinde çok farklı etkinlikler düzenlemek,  festivallerde aktif rol almak, kendi festival ve tadım günlerimizi organize etmek, Turizm Meslek okullarındaki çocuklarımıza ve halka workshoplar düzenlemek gibi projelerimiz var. Ortak amaç etrafında buluşacak herkese kapımız açık” denildi.