Vefat Sayısı Tartışma Konusu Oldu!

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, koronavirüs nedeniyle ilçedeki vefat sayısının, Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın açıkladığı gibi 7 değil, 3 olduğunu söyledi.

Vefat Sayısı Tartışma Konusu Oldu!

Türkiye'de ilk koronavirüs vakası görüldükten sonra Covid-19 virüsü ile enfekte olmuş hastalar ve yaşanan can kayıpları sadece Sağlık Bakanlığı adına Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılıyor. İl ve İlçelerdeki bürokrasi ise konuyla ilgili resmi bir açıklama yapamıyor. Bu durum, vaka ve ölüm sayıları ile ilgili kamuoyunda yanlış bilgilerin dolaşmasına, özellikle sosyal medya ortamında son derece abartılı bilgilerin hızlı bir şekilde binlerce kişiye ulaşmasına neden oluyor.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın önceki gün ANKA Haber Ajansına verdiği ropörtajda, Bodrum'da son iki hafta içerisinde 7 kişinin koronavirüsten yaşamını kaybettiği açıklamasını sert sözlerle eleştiren Ak Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, yazılı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“Resmi makamlardan almış olduğumuz bilgilere göre; Muğla İl ve İlçelerinde koronavirüs nedeniyle toplam vefat sayısı 7’dir. Bu vefatların 3’ü Milas, 2’si Muğla merkez, 1’i Fethiye, 1’i de Bodrum’da gerçekleşmiştir. Vefat eden vatandaşlarımız arasında Bodrum’da yaşayan 3 kişi vardır. Bu 3 kişiden biri Bodrum’da, biri Milas’ta, biri de Muğla’da vefat etmiştir. Bu resmi rakamlara rağmen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras bir açıklama yapmış ve Bodrum’da toplam ölüm sayısının 7 olduğunu söylemiştir. Resmi verilerden anlaşıldığı gibi Bodrum’da ölüm sayısı kesinlikle 7 değildir. 

Oldukça hassas bir dönemden geçmekteyiz. Vatandaşlarımız zaten salgın nedeniyle yeteri kadar endişelidir. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın resmi verilere dayanmadan açıklama yapması, endişeleri daha da arttırmaktadır. Bu kritik süreçte Resmi makamlarca doğrulanmadan kimse sokak dedikodusuna göre açıklama yapmamalıdır. Belediye Başkanı Ahmet Aras’ı bundan sonra resmi verilere dayanarak açıklamaya yapmaya davet ediyoruz. Aksi takdirde yaşanacak infial, hepimize zarar verecektir” dedi.