Yangında Ölen Kadınları Resmettiler

Bodrum Art Sanat ve Kültür Derneği üyeleri, 8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde çıkan yangında ölen kadınları tuvale resmetti.

Yangında Ölen Kadınları Resmettiler

Bodrum Art Sanat ve Kültür Derneği üyeleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Oasis Sümbül Sokak’ta bir etkinlik gerçekleştirdi. Etkinlikte yaklaşık 10 metre uzunluğunda tuval üzerine yüzü olmayan kadınlar resmedildi. Kadınların 8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentindeki bir tekstil fabrikasında çıkan yangında yaşamını yitiren kadınları temsil ettiği ifade edildi. Etkinlikte ayrıca günün anlam ve önemi ile ilgili bir bildiri de okundu. 

Bodrum Art Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Cengiz Çeliker, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“8 Mart’ta 1857’de New York’da bir gömlek fabrikasında grev yapan kadın işçiler, fabrikada yangın çıkmasının ardından kapılar kilitlendiği için dışarı çıkamıyor ve yanıyor. Biz buna dikkat çekmek için bu resimleri çizdik. Biz resimlere yüz çizmedik. Her kadın bu çizilen resimlere kendi yüzünü koyabilir. Biz bunu sanatçı gözü ve duyarlılığı ile gerçekleştirdik. Maalesef bize meydanda izin verilmedi. İzin alamadık ama bize Oasis kucak açtı. İsterdik ki meydanda olsun, herkes bizi görsün. Bazı etkinlikleri herkesin bilmesi, görmesi lazım.”

Etkinliğe Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi’nden 4 öğrenci de kendi eserleri ile katıldı. Resim bölümü öğrencisi Mariam Sulkhanishvili çalışmasında doğada dışlanan şeyleri ele aldığını ve onlara yeni bir dünya yarattığını söyledi. 

Oasis AVM’yi ziyaret eden vatandaşlar da etkinliği ilgiyle takip etti.