Yıldızı New York'ta Parlıyor...

Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi'nden mezun olduktan sonra bir süre Bodrum'da yaşayıp ardından New York'a yerleşen ressam ve heykeltraş Gülsüm Keskinoğlu, 2019 yılında bir Türk kadın sanatçı olarak gurur verici işlere imza attı.

Yıldızı New York'ta Parlıyor...

New York’ta yaşayan ressam ve heykeltraş Gülsüm Keskinoğlu, dikiş iğnesi ve noktalama kullanarak yaptığı, kadının iç dünyasını yansıttığı eserlerini ’A Woman In The Arts’(Sanatta Kadin) adı altında sergiledi.

Dacia Sanat Galerisi’ndeki sergide genç sanatçının 30 eserine yer verildi. Çağdaş feminist sanatçı Gülsüm Keskinoğlu, kadınların günlük olarak karşılaştıkları sosyolojik, politik ve konvansiyonel baskılarla ilgili konuları ve nesneleri sergiliyor. 1989 yılında Afyonkarahisar'da doğan Keskinoğlu'nun, kişisel tecrübeleri ve tarihi gerçekler, çalışmalarını bir tartışma merkezinde olmaya itmiş. Sanatı, sadece bir kadının katlanabileceği acıyı değil, aynı zamanda ve daha önemlisi, kadınların umutsuz bir istasyonda kanal olduklarını gösterir ve ifade eder.

2014'ten beri New York'ta yaşayan ve çalışan Gülsüm Keskinoğlu, Uluslararası Sanat Dünyasını aşıyor. Türk yetiştiriciliğine yoğun bir şekilde dayanan heykel ve seramik sanatını dahil etse de, vulvayı gösteren tuval üzerine entegre noktalar işlemek veya 100 bini aşkın dikiş iğnesiyle ve şeffaf linolyum kullanımıyla, orijinal “feminist sanatçı” olarak biliniyor. Sanatçının galeri gösterileri, kısıtlayıcı bir toplumda yaşamaktan gelen duygusal, zihinsel durum nedeniyle kadınların sahip oldukları sınırların bir hikayesini anlatıyor. Keskinoğlu, Art People Gallery’nin 2016 yılında “Bildiğimiz Şeyler” adlı makalesinde dikkat çekti, sanat eserlerinde psikolojik acı ve kadınların hissettiği korkunun olduğundan söz edildi.

Gülsüm Keskinoğlu Isparta Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü'nden, ardından Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü'nden mezun oldu. Çeşitli ulusal grup sergilerine katılırken stüdyo tecrübesini seramik sanatçısı Tevfik Turen Karagözoğlu ile Bodrum'da genişletti. Gülsüm 2015’te Bodrum’da ilk kişisel sergisini açtı.

Sanatçı, 2019 yılının Mayıs ayında ilk kişisel sergisini New York 2019 Superfine Sanat Fuarı'nda açtı. Gülsüm, politik yüklü heykelleri ve resimlerini yaratmaya devam ettiği sergi büyük bir başarı gösterdi. Sanatçı 2019 yılının Ekim ayında The Soho Art Group Show’a katıldı. 2019 yılının Aralık ayının başında ise ‘A Woman In The Arts’ (Sanatta Kadın) adlı ilk kişisel galeri sergisini açtı. Dacia Galeri’de gerçekleşen sergi 14 Aralığa kadar devam etti. Keskinoğlu son olarak Aralık ayının 14'ünde katıldığı Artifacts2019 adlı grup sergiyle yılı sonlandırdı. Sergi ay sonuna kadar devam etti.