Akyarlar'da Gazete Seferberliği

Bodrum'un Akyarlar mahallesinde bir gazete bayii barınaktaki can dostlar için "Gazete seferberliği" başlattı.

Akyarlar'da Gazete Seferberliği

Teknoloji hayatımızın her alanına girmesiyle birlikte bazı alışkanlıklarımız da değişti. Eskiden çok yaygın olan gazete okuma alışkanlığını artık çok az sayıda insan devam ettiriyor. Gazete okuma alışkanlığının azalması dolaylı yoldan barınakları da etkiledi. 

Sahipsiz hayvanların bakıldığı; hasta ve yaralı hayvanların tedavi edildiği barınaklardaki günlük işleyişte eski gazeteler büyük önem taşıyor. Eski gazeteler özellikle kedilerin bakıldığı kafeslerde hem tuvalet kutusunun hem de kafesin içine seriliyor ve her gün değiştiriliyor. Barınaklarda yüzlerce hayvanın olduğu gözönüne alınınca gazete ihtiyacı da aynı oranda artıyor. Eskiden her eve gazete girdiği için toplanan gazeteler ihtiyacı karşılamaya yetiyordu ancak günümüzde gazete alım oranı oldukça düştü ve alanların büyük bir kısmının da böyle bir ihtiyaçtan haberi olmadığı için barınaklara gelen eski gazete sayısı çok azaldı.

Bodrum'un Akyarlar mahallesinde bir gazete bayii barınaktaki can dostlar için "Gazete seferberliği" başlattı. Hayvansever duyarlı vatandaşlar seferberliğe büyük ilgi gösterdi. Kefaluka Büfe sahibi Mine Karakaya gazete alan müşterilerine, okuduktan sonra geri getirmelerini, barınaklar için topladıklarını söyledi. Karakaya, "Sattığımdan daha fazla gazete geliyor. Hem kendi okuduklarını hem de oturdukları site de komşularından topladıklarını büfeye geri getiriyorlar" dedi. 

Karaincir sitesi sakinlerinden Mithat Dedeoğlu kendi sitesinde topladığı gazetelerle birlikte büfede toplananları da her hafta alıp barınaklara götürüyor. Toplanan gazetelerin yine de yeterli olmadığını ifade eden Dedeoğlu, Bodrum'un tüm mahallelerinde böyle bir seferberliğin yapılması için hayvanseverlere çağrıda bulundu.