Muğla Turizm Platformu Kuruluyor...

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras, Muğla Turizm Araştırma ve Strateji Geliştirme Platformu’nun kurulacağını düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

Muğla Turizm Platformu Kuruluyor...

31 Mart Yerel seçimleri öncesi Muğla’yı birlikte yöneteceğiz diyen ve paydaşlarla işbirliğinin önemine değinen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras, seçim vaatlerinden birini daha hayata geçiriyor. Başkan Aras, Muğla Turizm Araştırma ve Strateji Geliştirme Platformu’nun kurulacağını Başkanlık binasında düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Turizmin tüm paydaşlarının bu platformda olacağını söyleyen Aras Muğla’nın sadece deniz, kum, güneş turizmi ile değil kültür, sağlık, spor, gastronomi ile de yerli ve yabancı misafirleri çekeceğini belirtti. 

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) üyeleri Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras’ı ziyaret etti. Ziyaret sonrası TÜRSAB üyeleri ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Ahmet Aras, Muğla Turizm Araştırma ve Strateji Geliştirme Platformu’nun kurulacağını açıkladı. Ahmet Aras; “Bugün aramızda Türkiye Seyahat Acentaları Birliği bölge başkanları ve Önceki dönem İzmir Vali yardımcımız, eski Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürümüz ve Büyükşehir meclis üyemiz Cumhur Güven Taşbaşı var. Bugün Muğlamızın turizmle ilgili problemlerini, avantajlarını konuşuyoruz. Bizler göreve geldiğimiz andan itibaren çalışmalara başladık. Muğla’da Turizm platformu kurmayı planladık. Turizm platformunda sektör, oda temsilcileri, turizm profesyonelleri, STK, Meslek odalarından, üniversitemizden akademisyenler olacak. Bir danışma kurulu olarak da görev yapacak. Platformda tespit edilen tüm hususlar yetkisine göre yerel yönetimi veya merkezi idareyi hassasiyetle harekete geçirecek. Platformun koordinatörlüğünü sayın Cumhur Güven Taşbaşı yapacak. Platformumuzda Muğlamıza katkı yapacak tüm paydaşlarımızı aramızda görmek istiyoruz. Kaybedecek zamanımız yok. Çok yakın zamanda platformumuzu paydaşlarımızla harekete geçireceğiz.” dedi. 

Başkan Aras; “Birlikte karar vereceğiz, birlikte yöneteceğiz”

Muğla Büyükşehir Belediyesi başkanlık binasında gerçekleştirilen basın açıklamasında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras turizmin sadece deniz, kum ve güneş olarak sınırlanamayacağını Muğla’nın kültürel zenginlikleri, sağlık, spor turizmi ve diğer alanlarla turizmde söz sahibi bir şehir olduğunu söyledi. Ahmet Aras; “Turizm sadece deniz, kum, güneşten ibaret değil. Özellikle kültür, doğa, sağlık, spor, gastronomi ile turizm çok yönlü bir alan. Platformumuz sadece turizmle ilgili değil Muğla’nın tüm sorunları ile ilgili danışmanlık yapacak çünkü turizm bir bütündür. Kentin altyapısından mimarisine toplu ulaşımdan trafiğine çevresinden estetiğine kadar ilgilidir turizm. Turizmcilerin bizlerden beklentisinin büyük olduğunun farkındayız. Onların bu konudaki bütün tespitlerini masaya yatırıp sorumluluk alanımızdaki tüm problemleri çözmek istiyoruz. Birlikte karar vereceğiz, birlikte yöneteceğiz çünkü Muğlamız bir bütündür.” 

Başkan Aras; “Muğla’mızı bir bütün olarak tanıtmalıyız” 

Basın mensuplarının Muğla ile ilgili tanıtım fuarları ile ilgili sorusunu da yanıtlayan Başkan Aras Muğla’nın aynı platformda bir bütün olarak tanıtılması gerektiğinin altını çizdi. Ahmet Aras; “Muğla’nın fuarlarda tanıtılması konusunu paydaşlarımızla daha konuşmadık. Bu konuyla ilgili şöyle bir planlama düşünüyorum yurt dışı fuarlara katılım ciddi maliyet getiriyor. Odalarımız, belediyelerimiz, TÜRSAB gibi katılımcılarla işbirliği yapmamız gerekiyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak sektörün uygun gördüğü fuarlarda yer kiralamalarını tüm ilçelerimiz için biz yapalım. Onlar da yerleşimini, standını yapabilirler. Katılıma göre Muğla’mızı bir bütün olarak tanıtmalıyız. Valilik, kaymakamlık, belediyeler hep birlikte hareket ederek şehrimizin tanıtımına katkı sağlayabiliriz. Yani bir turist geldiğinde Fethiye’den Yatağan’a Likya uygarlığı hakkında bilgi alırken aynı zamanda Stratonikeia’yı da orada görebilsin.” dedi.