Aras'tan İnşaat Yasağı Açıklaması

İnşaat yasağının geçen 15 Mayıs'ta başlamasına rağmen bazı projelere Valilik tarafından izin verilmesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, "Mayıs ayında durması gereken inşaatlar halen durmuyorsa; bunun nedeni, siyasi linç uzmanlarının iddia ettikleri gibi Ahmet Aras’ın verdiği izin değil, Valiliğin verdiği izindir." dedi.

Aras'tan İnşaat Yasağı Açıklaması

Sosyal medya hesabından yazılı bir açıklama yapan Başkan Ahmet Aras, şu ifadelere yer verdi;

"Bodrum’un yaşadığı önemli sorunlardan biri olan inşaat yasağı ihlallerinin suçlusu olarak, Bodrum Belediyesini ve Belediye Başkanını göstermek, en kibar tabirle bilgi veya vicdan eksikliğidir çünkü, inşaat yasağına belediye değil, bakanlık karar veriyor. Valilik ve Kaymakamlık ise yasağı uygulamak zorunda. 

Bu gerçeğe rağmen Belediyemiz, 293 şantiyede uygulama yaparak tebligatlar gönderdi fakat Valiliğimiz, bazı inşaat şirketleri için 15 Haziran gününe kadar izin çıkarttı. Bunu gören diğerleri de inşaat yasağı olarak bilinen Bakanlık genelgesinin tam bir garabet olması nedeniyle inşaatlarına devam ediyor çünkü, genelgenin cezası yok hükmünde denilecek kadar düşük. 

Milyonlarca Euroluk inşaatlara kesilen cezanın tutarına, bir Mercedes’in deposu dolmuyor ama bunun adı, ceza oluyor. 

Özetle, Mayıs ayında durması gereken inşaatlar halen durmuyorsa; bunun nedeni, siyasi linç uzmanlarının iddia ettikleri gibi Ahmet Aras’ın verdiği izin değil, Valiliğin verdiği izindir."