Bardakçı Koyu'nu Beyazlatıyorlardı!

Bodrum’da son dönemde salgın haline gelen, sahilleri mermer tozu ve kireç taşı kaplayarak kumsalları Maldivlerin beyaz sahillerine çevirmeye çalışanlarla mücadele sürüyor. Sağlığa uygunluğu konusunda tartışmalar olan uygulamanın son örneği Belediye ekipleri müdahale etmese bu kez de Bardakçı Koyu'nda yaşanacaktı.

Bardakçı Koyu'nu Beyazlatıyorlardı!

Bodrum'un en güzel koylarında bulunan bazı oteller koylarına beyaz kum adı altında mermer tozu ve kireç taşı ile beyaz görünüm vermeye başladı. Bodrum Belediyesi ekipleri ise ihbarları değerlendirerek sahillerine beyaz kum seren otellere savaş açtı. Geçtiğimiz günlerde haberlere konu olan Yalıkavak’taki siteye Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünce 310 bin, Bodrum Belesiyesi tarafından 35 bin TL ceza uygulanmıştı. Gündoğan'daki bir otelin kumlarının mermer tozu olduğu iddiasıyla bölgeye giden ekipler kumdan örnekler alıp analize gönderdi.

İHBARI ALAN EKİPLER HAREKETE GEÇTİ

Bugün ise Bodrum'un en güzel koylarından biri olan Bardakçı Koyu’na bir otel tarafından beyaz kum serildiği ihbarını alan ekipler harekete geçerek otele baskın yaptı. Serilmeye başlanan kum hakkında işlem başlatan Bodrum Belediyesi ekipleri kumdan örnek aldı. Sahile kumu seren otel hakkında tutanak tutan ekipler kullanılan malzeme  örneklerini de analize gönderdi. 

Otel yetkililerinin, kullandıkları malzemenin kalsit kumu olduğunu ifade ettikleri öğrenildi. Öte yandan malzemenin içerisinde kireç tozundan, mermer tozuna, tebeşire kadar birçok maddenin olduğu iddia edildi.