Bebek Hoplatma Sahili'ni İmzaladı...

Gül Ezen, son yıllarda Bodrum’da çektiği fotoğraflardan oluşan “Bebek Hoplatma Sahili” adlı kitabı için imza günü düzenledi.

Bebek Hoplatma Sahili'ni İmzaladı...

Ezen, Bodrum’da 6 yaz boyunca sahillerde çektiği bebek ve çocuk fotoğraflarından oluşan kitap albümü için Türkkuyusu Caddesi’ndeki Bodrum Mimarlık Kitaplığı’nda imza günü düzenledi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir Planlama Bölümü mezunu olan Gül Ezen’i imza gününde okul arkadaşları da yalnız bırakmadı. 

İmza gününde Kent Haber’e açıklama yapan Gül Ezen, 6 yaz boyunca çektiği fotoğraflardan oluşan kitabı hakkında şunları dile getirdi:

“Kitaptaki fotoğraflar Gölköy’de çekildi. Kitap maalesef tam pandeminin patlama noktasında çıktı. Onun için fazla etkinlik yapılamadı. Şimdi biraz daha ferahladığımız şu günlerde bunu sınıf arkadaşlarımla, okul arkadaşlarımla kutluyorum çünkü bu kitabı okul arkadaşlarıma ithaf ettim. Bu kitapta hayatın zor, acı taraflarına hiç dokunmadım. Her yıl denize girdiğim sahilde birden bire bu çocukların ne kadar saf ve eğlenceli oldukları, bizim gibi fazla incelemeden hayatın tadını nasıl çıkardıkları ilgimi çekti ve bunu fotoğraflamaya başladım. Buna bir proje olarak karar verip başlamadım. Her sene fotoğraf çektikçe bir proje haline geldi. Kendi ismini de kendi koydu sayılır. Esasında ben binlerce fotoğraf çektim ama kitaba 50 tanesini seçtik.”

Gül Ezen Hakkında:

Gül Ezen Ankara’da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde Şehir Planlama, University College London’da Kalkınma Planlaması eğitimi gördü. Bir süre şehir plancısı olarak çalıştı. Daha sonra eşinin diplomatik görevi dolayısıyla uzun yıllar yurtdışında yaşadı. Bu zaman içinde bir gereksinim olarak başladığı fotograf daha sonra bir tutku halini aldı.New York’da yaşadığı yıllarda üniversitede bu konuda çeşitli derslere katıldı, New School Universiy’de platin baskı, International Center of Photography’de ileri karanlık oda teknikleri öğrendi. New Mexico ve Miami’de fotograf atölye çalışmalarına katıldı. Yurda dönüşte 1991 yılından bu yana üyesi olduğu Afsad’da karanlık oda dersleri verdi. Fotoğrafları çeşitli sanat ve fotoğraf dergileri ve kitaplarında yer aldı. 1991 yılından başlayarak yurtiçinde ve yurtdışında karma sergilere katıldı, ulusal ve uluslararası birçok ödül kazandı. 1995 yılında “Uçhisar” konulu bir fotografı Ilford firmasınca satın alındı. 2002'de New York National Arts Club’da, 2004'de Mexico City, Casa Luis Barragan’da “Basamaklar” ve “Mutluluk Peşinde” adlı sergileri açtı. Daha sonra “Mutluluk Peşinde” adlı sergiden bir fotoğraf Zülfü Livaneli’nin “Mutluluk” adlı romanının ilk baskısında kapak resmi oldu.

2007 yılında Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nde “Basamaklar”, 2008 yılında yine Ankara’da Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde “Riga, Gizli Başkent” adlı kişisel sergilerini açtı.

Italo Calvino’nun iki romanında esinlenerek yedi Ankaralı fotoğrafçıyı bir araya getirdiği “Görünmez Kentlere Yolculuk” adlı serginin küratörlüğünü yaptı. Sergi Kasım 2016 Kasım’ında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanlık sergi salonunda gösterime sunuldu. Daha sonra 9 Mart 2017’de İtalyan Dil ve Edebiyatı konferansı çerçevesinde Dil Tarih ve Coğrafya fakültesi salonunda açıldı.