Bodrum’da İnşaat Faaliyeti Durmuyor

Bodrum’da 15 Mayıs'ta başlayan inşaat yasağına rağmen bazı şantiyelerde inşaat çalışmaları sürüyor. Bodrum Belediyesi ekiplerince 15 Mayıs’tan bu yana 531 firma hakkında tutanak tutulup, Kabahatler Kanunu gereği 1.295'er lira para cezası kesildi. Komik denecek derecede düşük olan ceza miktarı nedeniyle, inşaat firmaları yasağa aldırış etmiyor.

Bodrum’da İnşaat Faaliyeti Durmuyor

Turizm faaliyetlerinin yoğunlaştığı Ege Bölgesi'nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın genelgesiyle, 15 Mayıs-15 Ekim tarihleri arasında uygulanan, 'Ağır iş makineleri ile yürütülen inşaat çalışmalarının yapılmamasına' yönelik yasaklar kapsamında, Bodrum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, denetimlerini sürdürüyor. Muğla İl Kütür ve Turizm Müdürlüğü Yatırım ve İşletmeler Şube Müdürlüğü de 4 Mayıs'ta gönderdiği yazıyla Bodrum'da yürütülen inşaatlarda gürültü, çirkin görünüm, çevreyi kirletme gibi olumsuz etkisi olan 'Ağır nakliyat, hafriyat ve harçlı inşaat faaliyetleri için gerekli tedbirlerin alınmasını' istedi.

Bu kapsamda, ekiplerce yasağın başladığı ilk günden itibaren denetimler aralıksız olarak sürüyor. Ekipler 531 firma hakkında işlem yapıp Kabahatler Kanunu gereği bin 295'er TL para cezası uyguladı. Yasağa rağmen başta Yalıkavak olmak üzere Gümüşlük, Akyarlar ve Turgutreis gibi Mahallelerde inşaat çalışmalarının sürdüğü görüldü. Özellikle çalışma yapılan alanlarda firmalar beton dökmenin yanı sıra gürültü kirliliğine sebep olan iş makinaları ile çalışmalar yürüttüğü dikkat çekiyor.