Bodrum’da Kartlar Yeniden Karılıyor

Ayhan Ongun Bodrum siyasetini değerlendirdi...

Bodrum’da Kartlar Yeniden Karılıyor

Bodrum’un ekonomik, sosyal ve siyasal yaşamına yön veren örgütlü yapılar, bir yandan aşınıyor, yıpranıyor, bir yandan da yenileniyor, değişime uğruyor.

Olumlu şekilde değişime uğrayanlar çok az olduğu için biz daha çok yıpranan yapıları değerlendireceğiz.

Siyasi partilerden başlarsak;

CHP il ve ilçe kongrelerini tamamladığı gibi, Bodrum’da Kadın Kolları ve Gençlik Kolları yönetimi yenilendi.

AK Parti’de İlçe başkanı değişti, sanırım bu hafta içerisinde yeni yönetim kurulu da onaylanıp açıklanır.

İYİ Parti bu hafta sonu kongresini yapacak, şu ana kadar mevcut başkan Nevzat Kamber’in dışında aday görünmüyor.

MHP’de henüz sessizlik hakim.

HDP il ve ilçe kongrelerini yaptığı gibi geçtiğimiz hafta sonu kurultayını da yaptı. Türkiye Partisi olma yolunda önümüzdeki günlerde kimi gelişmeler bekleniyor.
HDP yönetim kadrolarını bir mutabakat komisyonu eliyle belirlese de son Genel Kuruldaki yoğun katılım ve coşku sanki bir doğum sancısının belirtileri gibiydi.

AK Parti ve ona benzemeye çalışan CHP’de coşku yerine bir umutsuzluk, teslimiyet ve giderek biatçı bir anlayış hakim.

Parlamento dışı muhalefet partileri pek gündem oluşturamasa da Sol Parti kongresini yaptı, TİP örgütlenmesini tamamlamaya çalışıyor.

Kuşkusuz siyasi partiler dışında Meslek odaları ve diğer Sivil Toplum Kuruluşlarında da bir hareketlenme söz konusu olsa da onları bir sonraki yazımızda ele alacağız.

Siyasi Partiler içerisinde özellikle de AK Parti’de yeni İlçe Başkanı Osman Gökmen’in yönetimi ve yapacakları merakla bekleniyor. Osman Gökmen kamuyu iyi tanıyan biri ve sanıyorum yarım kalan yatırımlarla ilgili ciddi bir çalışması olacak. Bu arada Reis’in ısrarla Muğla’yı istediği, karşılaştığı herkese Bodrum’u sorduğu söyleniyor.

CHP’de henüz sular durulmuş değil.

İlçe yönetimi içerisinde, dışarıya sızdırılmasa da başkanın tutum ve davranışlarına yönelik sızlanmaların başladığı, tabanda oluşan güven bunalımının her geçen gün arttığı artık herkes tarafından bilinen bir gerçek.

Öte yandan Bodrum Belediyesiyle İlçe yönetimi arasında ilişkilerin pamuk ipliğine bağlı olduğu da görünüyor.

İlçe başkanının haddini aşan açıklamaları, parti tabanında ayrıştırıcı, kırıcı tavırlarının partiye verdiği zararları gören sorumluluk sahibi CHP’lilerin bu gidişe daha ne kadar sessiz kalacağı bilinmez.

Merak edilen konulardan biri de yeni kurulan ve de kurulacak partilerin Bodrum’da kimler tarafından dizayn edileceği, kimlerin şanslarını bu yeni partilerde denemek isteyecekleri.

Bir diğer merakla beklenen kişi de Mehmet Kocadon!

Çevresinden alınan bilgilere göre Kocadon’un siyasetten vazgeçmeyeceği görülüyor.

Her zaman olduğu gibi siyasi partilerin üzerinden gölgesini eksik etmiyor.

İyi Parti’yle yakınlaşmaya çalıştığı iddialarının yanında yeni kurulacak Babacan’ın partisine de yeşil ışık yaktığı söyleniyor. CHP’de yeniden siyaset yapma ortamı bulabilir mi bilmiyorum ama geçmişte kader birliği yaptığı İlçe başkanını yeniden devreye sokabilir.

Büyükşehir yasasının değiştirileceği söylentileri de kimilerinin iştahını kabartabilir.

Rivayet odur ki; Fethiye, Seydikemer’i de içine alacak ve hatta Antalya’dan bazı ilçeler de katılarak il yapılacak ve iktidar adayı olarak Behçet Saatçi’ye teslim edilecek.

Nüfusu azalan Muğla’nın Büyükşehir statüsü ortadan kalkacak, Bodrum da yeniden 4 yeni belediyeye bölünecek!

Kuşkusuz tüm bunlar ortalıkta söylenen projeler ama ihtimal dahilindeler.

Ve hatta Bodrum ile Milas’ın birleştirileceğinden bile söz edenler var.

Hangi şekilde olursa olsun Muğla ve Bodrum’da siyaset hayli hareketleneceğe benzer.

CHP’de İlçe Başkanı olabilmek için Büyükşehir ve İl Başkanının olağanüstü desteğini alan Halil Karahan’ın ardından İl Kongresinde Zeybekoğlu’nu arkadan vurmaya kalkmasıyla ilgili hesaplaşma da işin cabası.

Kadın Kolları seçimini kaybettikten sonra Gençlik kolları seçimine asılan, sandık başında oturup adaylardan birine oy kullanmaları için telefonla üyeleri arayan ilçe yöneticileri anlaşılan o ki, yalnız psikolojilerini değil akıllarını da yitirmiş durumdalar.

Sonra da ortaya çıkıp, barış ve sevgi ortamından söz ediyorlar.

Diğer partiler zaman içinde durulur belki ama CHP, bu ilçe başkanıyla daha uzun süre tartışılacağa benzer.