Bodrumlu Kadınlar Saçlarını Kesti

İran'da ahlak polisi tarafından öldürülen Mahsa Amini için Bodrum’da eylem yapıldı. Eylemde saçlarından bir tutam kesen kadınlar, daha sonra afişe iliştirip Kadın Ağacı’na astı.

Bodrumlu Kadınlar Saçlarını Kesti

İran’da Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından öldürülmesinin ardından, İran başta olmak üzere Dünya’nın dört bir yanında kadınlar ayağa kalktı. Amini ve İranlı kadınlar için Türkiye’de de birçok ilde destek eylemleri yapıldı.

Bodrum’da da bir araya gelen onlarca kadın, Amini’nin öldürülmesini protesto etti. Ellerinde dövizlerle toplanan kadınlar, sloganlar attı. Eylemde saçlarından bir tutam kesip kurdele ile bağlayan kadınlar, kestikleri saçı bir kadın figürünün bulunduğu afişe, kadının saçlarının üzerine iliştirdi. Afiş, daha sonra Kadın Ağacı’na asıldı. 

İranlı bir erkek turistin de katılarak olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdiği eylemde, Süreyya Türkoğlu isimli kadın da bir şiir okudu. 

Eylemde basın açıklamasını okuyan CHP İlçe Kadın Kolu Başkanı Umut Anıl Özdoğan, şunları dile getirdi:

“Jîna Masha Amini… İran'da, "İslami kurallara göre başörtüsünü örtmediği için", 'ahlâk polisi' tarafından işkenceyle katledildi. Hegemonyasını, kadın düşmanlığı üzerinden kuran militarist, tekçi, erkek egemen molla rejimi! Asıl ahlaksız olan sizsiniz! Masha'nın saç teli değil, sizin erkek devletinizdir, ahlaksız olan.

Biz bu zihniyeti yakından tanıyoruz, İran uzağımızda değil. İstanbul Sözleşmesini, tek adamın ağzıyla feshedenler… Tacizcileri, tecavüzcüleri cezasızlıkla ödüllendirenler… "Bir kişi daha eksilmeyeceğiz" diye çıktığımız meydanlarda bize şiddet, taciz uygulayanlar, hapsedenler… Daha geçtiğimiz günlerde, İstanbul'da iktidarın desteğiyle düzenlenen mitingde, lgbti bireylere karşı nefret suçu işleyenler… Bunu tarihe not düşün: Kadınlar boyun eğmedi, eğmez! Bu ataerkil, bu faşist zihniyeti reddediyoruz! 

İran'dan yayılan direnişi, tarihimizdeki tüm kadın direnişleri ile beraber sahipleniyor ve Bodrum'dan bir kere daha haykırıyoruz: Bedenlerimiz üzerinden iktidar kurmanıza asla izin vermeyeceğiz! Laik, demokratik, özgürlükçü bir dünyayı, biz kadınlar kuracağız! Dünyanın dört bir yanında direnen kadınlara selâm olsun! İranlı kadınlara selam olsun!”