Filistin’e Destek Yürüyüşü Düzenlendi

Bodrum’da 13 yaşındaki Zehra Ecrin Er’in organizasyonuyla Filistin’e Destek Yürüyüşü yapıldı.

Filistin’e Destek Yürüyüşü Düzenlendi

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne saldırıları devam ederken bu saldırılar Dünya’da ve Türkiye’de protesto ediliyor. Bodrum’daki Filistin’e Destek Yürüyüşü’nü ise 13 yaşındaki Zehra Ecrin Er organize etti. 1 Haziran Cumartesi günü saat 18.00 de Yalıkavak İskele Kafe'de başlayan yürüyüş, Yalıkavak Meydanı’nda son buldu. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı yürüyüş sonrası mini bir drama gösterisi gerçekleştiren çocuklar Filistin’in direnişi ile özdeşleşen Dabke Dansı da yaptı. 

Gazze’ deki çocukların sesi adı olmak adına yürüyüşü organize eden Zehra Ecrin Er, Dünya’da barışı en çok çocukların hak ettiğini söyleyip, bu soykırımın son bulması temennisinde bulundu. Er, yürüyüş sonrası yaptığı açıklamada şunları dile getirdi;

“7 Ekim benim için çok özel bir gün çünkü 7 Ekim benim doğum günüm. Ama geçtiğimiz doğum günüme İsrail'in Gazze'yi bombaladığı haberiyle uyandım. Üzerinden 8 ay geçti. Bugün hala Gazze'ye, batı Şeria'ya, han Yunus'a ve son olarak da Refah'a bombalar yağıyor.16 bin çocuk öldürüldü. Düşünebiliyor musunuz 16 bin çocuk. Kimisi açlıktan öldü, kimisi silahla vuruldu, kimi bombalandı, kimine işkence edildi, kimi yanarak... Daha da fazlası bugün arık uzuvlarını bile kullanamıyor. Ben bunları düşündükçe, kendimi onların yerine koydukça kahroluyorum. Bir anda hem babasız, hem annesiz, hem de kardeşimsiz kaldığımı düşününce ağlamak istiyorum. Ne yapabilirim ki ben bu yaşımda? Benim yapabildiğim tek şey var sadece oradaki kardeşlerime dualar etmek. Katil İsrail’in artık durmasını dilemek. İsrail ve Siyonizm tüm Dünya’yı susturuyor. Dünya devletlerinin gözü önünde 21. Yüzyılda hala insan hayatı bu kadar ucuz ve bu kadar korumasız. Ben böyle bir Dünya’da yaşamak istemiyorum. Bugün bir yerde benim kardeşlerim ölürken ben huzur için gülüp eğlenemiyorum. Artık lütfen savaşlar bitsin! Bunu diliyorum ancak anladım ki dünyada kötüler bitmediği sürece soykırımlar, savaşlar da bitmeyecek. Kötüler bitmeyecekse o zaman lütfen biz iyiler olarak çoğalalım. İyi insanlar olarak birlik olalım.

Çünkü biz inanıyoruz ki Allah, her zaman iyilerin yanındadır. Bundan hiç şüphemiz yok. Zafer elbet ve kesinlikle Filistin'in olacaktır. Zaferin kazanılacağından hiç şüphem yok. Ancak biz bu zaferin neresindeyiz? Tarafımız ne? Şu an bu eylemi yapmam belki onlara fiili olarak bir şey kazandırmayacak ama ben vicdanen üzerime düşeni yapmış olacağım. Elimden geleni yapıp, tarafımı belli edeceğim. Ve akşama başımı yastığa koyduğumda huzur içinde uyuyacağım. Umarım Filistin halkı en kısa sürede özgürlüğüne kavuşur. Türk halkı olarak oradaki kardeşlerimizin yanındayız ve her zaman kalplerimiz onlarla bir atacak. Kahrolsun İsrail, yaşasın Filistin. Nehirden denize özgür Filistin. Filistin'de zulme dur de.”