Kıyı İşgallerini Protesto Ettiler!..

Bodrum’da denize girmelerinin engellenmek istendiğini dile getiren 7 ayrı sitenin sakinleri, kıyı işgallerine karşı bir basın açıklaması yaptı.

Kıyı İşgallerini Protesto Ettiler!..

Gümbet Mahallesi Asarlık mevkisinde devam eden bir otel inşaatı çerçevesinde sahilde de düzenleme yapıldı. Bölgedeki 7 sitenin sakinleri, düzenleme çerçevesinde denize girdikleri alana malzemelerin yığıldığını ve denize girmelerinin engellenmek istendiğini dile getirdi. 

İnşaat ve sahil düzenlemesinin devamında denize girdikleri alana bir beach club yapılma planının da olduğunu aktaran sitelerin sakinleri, bugün bölgede bir araya geldi. Bodrum Belediye Başkan Vekili Emel Çakaloğlu ve Zabıta Müdürü Deniz Özyıldız da site sakinlerini dinledi, bölgede incelemelerde bulundu. 

Ardından site sakinlerinin avukatı Alican Esen, kıyı işgalleri ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklamasında kıyıların ve sahillerin halkın olduğunu ifade eden Av. Alican Esen, şunları dile getirdi;

“Bugün burada her ne kadar Asarlık bölgesinde bulunan 7 sitenin vekili olarak bulunsak da, bugün yapacağımız açıklamaları tüm Bodrum halkı adına yapıyor ve Bodrum halkının menfaatlerini korumak amacıyla toplandığımızı bildiriyoruz. Kıyılar, sahiller halkındır. Bu mevzu Anayasanın 43. maddesi ile düzenlenmiş ve ‘Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Deniz, göl ve akarsu kıyılarıyla, deniz ve göllerin kıyılarını çevreleyen sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir.’ denilerek kıyıların kullanımında kamu yararının gözetilmesi gerektiği belirtilmiştir. Ayrıca Kıyı Kanunu 5. Maddesi ile de kıyıların devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunduğu ve herkesin eşit ve serbestçe yararlanmasına açık olduğu yasal olarak düzenlenmiştir. 

Her ne kadar anayasal düzende kıyıların halkın kullanımında olduğu ve kıyı kullanımında kamu yararının gözetileceği belirtilmiş olsa da 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde kıyılar rant amacıyla kullanılmakta ve halkın kıyılardan istifade etmesinin önüne geçilmektedir. Halkımız bazen haklarını bilmediği için, bazen ise mahcubiyetinden ve tadımız kaçmasın anlayışından, bu haksız ve hukuksuz duruma sessiz ve tepkisiz kalmaktadır. 

Biz bugün bu mahcubiyet algısını kırmak ve sahillerden haksız şekilde rant elde etmeye çalışanların tadını kaçırmaya kararlı olduğumuzu belirtmek için buradayız. Her ne kadar Asarlık bölgesi sakinleri olarak burada bulunsak da vermiş olduğumuz mücadele bizim gibi düşünen yüz binlerin ve değerli bodrum halkının haklı mücadelesidir.  Bodrum bölgesinde kıyılar özel işletmeler tarafından işgal edilmiş olup Asarlık sahili Bodrumluların ücretsiz ve rahatça denizden istifade edebileceği son alanlardandır. Bu nedenle bulunduğumuz sahile sahip çıkmak ve haksız işgallere müsaade etmemek öncelikli vatandaşlık görevimizdir. 

İlerleyen dönemlerde Asarlık bölgesinin işgal edilmemesi için Kaymakamlık makamı ve Bodrum Belediyesi’nin yapacağı mücadelelerin halk olarak her zaman destekleneceğini bildirir, Kaymakamlık makamı ve Belediyenin çabalarına rağmen halkın kullanımına özgülenmiş sahilleri işgal etmekten çekinmeyenlere karşı verilen bu mücadelenin Bodrum’a örnek teşkil etmesini diliyoruz. Bugün bu haklı mücadelenin savunucusu olarak burada bulunan herkese tekrardan teşekkür eder Asarlık bölgesinin de özel işletmelere rant amacıyla bırakılmayasına izin vermeyeceğimizi bildiririz.”

Basın açıklamasına katılan Belediye Başkan Vekili Emel Çakaloğlu, CHP Bodrum İlçe Başkanı Tuna Işın, İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Nevzat Kanber ile site sakinleri ve avukatları, “Kıyılar Halkındır Halkın Kalacak” sloganları attılar.

Muhabir; Hamdi Yörür