Markalaşma ve Tanıtım Çalışması Toplantısı

Ülkemizin mevcut turizm olanaklarının dünya çapında tanıtılması, pazarlanması, yeni turizm potansiyellerinin keşfedilerek geliştirilmesi amacıyla 2019 yılında kurulan Türkiye Tanıtım, Turizm ve Geliştirme Ajansı'nın (TGA) “İller ve destinasyonlar bazında markalaşma ve tanıtım çalışması” toplantısı Muğla’da yapıldı.

Markalaşma ve Tanıtım Çalışması Toplantısı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Salonunda düzenlenen toplantıya Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı (TGA) İdari ve Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Ertan Türkmen, TGA İller ve Bölgelerden Sorumlu İş Geliştirme Müdürü Şebnem Tuna, TGA Dijital Pazarlama Müdürü ve Muğla İl Sorumlusu Maral Ergün ve turizm sektör temsilcileri katıldı.

Toplantıda; Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü, Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından Türkiye’yi tanıtmak amacıyla kurulan “goTurkey” dijital platformu hakkında katılımcılar bilgilendirilerek, Türkiye'nin tanıtımı için neler yapıldığını, iller için yapılan çalışmalardan bahsedildi.

Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansının (TGA) İdari ve Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Ertan Türkmen, Türkiye markasının, Türkiye turizminin yurt dışında tanıtımı ve geliştirilmesini yönünde çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade etti. Türkmen, TGA’nın amacının kurulduğu günden bu yana on iki aya, 365 güne yayılan bir turizm stratejisi ile devam etmek olduğunu ifade ettiği konuşmasında, turizmin sadece deniz, kum, güneş değil, bütün turizm kültür ürünlerini öne çıkaracak, envanterimizi en iyi şekilde değerlendirecek ve gelirlerimizi de arttıracak, daha yüksek seviyede gelir getirecek turizm ürünlerinin öne çıkarılacağı bir strateji ile çalışmalara başladıklarını ve yeni pazarlarda, yeni alanlarda Türkiye’nin tanıtımını yapmayı amaçladıklarını söyledi.

Toplantıda Muğla'nın sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel güzelliklerin ülkemizde ve dünyada etkin bir şekilde tanıtımı konusunda yapılan çalışmalar da ele alındı. Pandemi ile birlikte değişen turizm trendleri hakkında katılımcıların bilgilendirildiği toplantıda, tanıtım çalışmaları kapsamında ekoturizm, gastronomi, inanç turizmi, yayla turizmi, bisiklet, golf, sağlık turizmi gibi branşların belirlendiği söylendi.

İller ve Bölgelerden Sorumlu Müdür Şebnem Tuna ve TGA Dijital Pazarlama Müdürü ve Muğla İl Sorumlusu Maral Ergün’ün sunumlarının ardından, sektör temsilcileri çalışmalarla ilgili görüş ve önerilerini iletti.

Toplantının sonunda konuşan Vali Orhan Tavlı, toplantının Muğla’nın tanıtımı için oldukça önemli olduğunu ifade ederek, ilimiz turizmi adına yapılacak çalışmalara Valilik, kamu kurum ve kuruluşları ve STK’lar olarak destek ve katkı sağlayacaklarını vurguladı. Vali Tavlı, çalışmalar verdikleri desteklerden dolayı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy başta olmak üzere Türkiye Tanıtım Ajansı Genel Müdürü, Genel Müdür Yardımcıları ve ekibine teşekkür etti.