Nefes Kredisine Talep Yoğun...

Bodrum Ticaret Odası üyelerinin, DenizBank Nefes Kredisi’ne yoğun talep gösterdiği ifade edildi.

Nefes Kredisine Talep Yoğun...

Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak amacıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında, KOBİ’lere düşük faizli kredi sağlamak için hayata geçirilen ‘TOBB Nefes Kredisi’ projesinde DenizBank katılımcı banka olarak yer almıştı. 

Bu anlaşma kapsamında birçok Bodrum Ticaret Odası üyesi Nefes Kredisine yoğun ilgi gösterdi. Bugün Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon’un ev sahipliğinde, Bodrum’da faaliyette bulunan DenizBank şubelerinin müdürlerinin katılımı ile bir basın açıklaması yapıldı.

BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kocadon, Denizbank Bodrum Şube Müdürü Murat Selçuk, Bodrum Çarşı Şube Müdürü Birhan Kurt, Ortakent Şube Müdürü Funda Yoran, Turgutreis Şube Müdürü Deniz Dönel ve Yalıkavak Şube Müdürü Recai Baran’ın katıldığı toplantının ardından yapılan açıklamada, odaya kayıtlı üyelerden cirosu 25 Milyon TL’ye kadar olan işletmelerin 100.000-TL’ye kadar olan finansman imkanından faydalanabileceklerini belirterek projenin Bodrum KOBİ’lerine hayırlı olması dilendi.

“2020 YILI UMUTLARIMIZI SÖNDÜRMEMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kocadon yaptığı açıklamada; odaların, TOBB ve KGF desteğinde yıllık yüzde 7,5 faiz oranı ile kredi kullandırıp, KOBİ’lere nefes aldıracak “Nefes Kredisinin” 2020 senesinde 6 ila 8 ay anapara ve faiz ödemesinin olmayacağını, geri ödemelerin ise 2021’de aylık eşit 12 taksitle yapılacağını belirterek “Geçtiğimiz haftadan bu yana ciddi ve yoğun bir başvuru oldu. Odamız üyelerinin finansman sorunlarını çözmesini temenni ediyoruz. Önümüzde belirsiz bir süreç var, pandeminin ülkemizde etkilerinin yaşanmaya başlamasıyla BODTO olarak üyelerimizin menfaatlerini korumak en öncelikli hedefimizdir. Bodrum gibi hizmet ağırlıklı ekonomilerde ise başta turizm sektörümüz için 2020 yılı umutlarımızı söndürmemeye çalışıyoruz. Ancak ayakta kalmak, istihdam yaratmak, üstüne para kazanmak oldukça zor olacak. Üyelerimizin tüm finansman ihtiyaçlarının başta nefes kredisi olmak üzere uygun faizli kredilerle çözülmesi bu süreci en doğru şekilde yönetmek açısından kolaylaştırıcı olmalıdır” dedi. 

Kredi miktarının düşük olduğu ve kredi verilirken aranan kriterlerin birçok işletmenin krediden faydalanamadığı ile ilgili eleştirilerin hatırlatıldığı Mahmut Serdar Kocadon, “Bu şikayetler bana da geldi ama bu adı üstünde Nefes Kredisii yatırım kredisi değil ki. Bunu alıp herhangi bir yatırım yapmayacağız. Biz bu krediyi alıp kriz dönemi geçinceye kadar ayakta durmaya çalışacağız ama DenizBank’ın yatırım yapacaklar için değişik kredi türleri var” dedi. 

Turgutreis Şube Müdürü Deniz Dönel ise yaptığı açıklamada geçen haftadan itibaren hızlıca başvuruları almaya başladıklarını ifade ederek “Turgutreis ve civarında 130’a yakın başvuru aldık. Kullandırmalara Cuma günü başladık. Hala devam ediyoruz. Müşterilerimiz çok memnun” diye konuştu.
 
“BAŞVURANLARIN ÇOĞU KREDİYİ ALIYORLAR”

Kimi başvurulara olumsuz yanıt verildiği ile ilgili soruya da yanıt veren Deniz Dönel, “Başvuran herkese kredi verilmiyor. Krediye uyumlu mu? Merkez Bankası kayıtlarına bakıyoruz. Daha önce bir problemi varsa, bankada sorunlu hale gelmişse zaten normalde kredi alamıyorsa şu anda da alamıyor. Onun haricinde vergi borcu var mı, SGK borcu var mı, onlara hiçbir şekilde bakmıyoruz. Haczi var mı, ona bakıyoruz. Daha önceki ödeme performanslarına bakıyoruz. Genelde başvuranların çoğu krediyi alıyorlar. Eğer bu sebepler yoksa” ifadelerini kullandı. 

“YÜZDE 50 CİVARINDA ONAYLANMA ORANI VAR”

Ortakent Şube Müdürü Funda Yoran ise “Yüzde 50 civarında onaylanma oranı var. Benim şubeme yaklaşık 100 başvuru var. 50 tane onayımız var. Onaylanma oranımız yüksek. Biz de üyelerimize bu zor dönemden geçerken elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu. 

200 kredi başvurusu aldıklarını aktaran Denizbank Bodrum Şube Müdürü Murat Selçuk da “Başvuruları mümkün olduğunca yapıcı bir yaklaşımla değerlendirip en kısa sürede sonuçlandırmaya çalışıyoruz.” dedi.