Ölümünün Yankıları Sürüyor!..

Bodrum’daki evinde, elleri arkadan kelepçeli ve başına poşet geçirilmiş halde ölü bulunan Kristina Novytska’nın ölümünün yankıları sürüyor. Genç kadının arkadaşı Fevzi Deniz Işıldar, Kristina’nın hayat dolu bir insan olduğunu ve ölüm haberinin kendilerini şoke ettiğini söyledi.

Ölümünün Yankıları Sürüyor!..

Eskiçeşme Mahallesi’nde bulunan bir sitedeki evinde yalnız yaşayan ve bir süredir kendisinden haber alınamayan Ukrayna uyruklu Kristina Novytska’nın evine çilingirle giren güvenlik güçleri, genç kadını sandalyeye oturmuş vaziyette, elleri arkadan kelepçeli ve başına poşet geçirilmiş halde ölü bulundu. Site ve çevresindeki güvenlik kameraları incelemeye alınırken, Cumhuriyet savcısının incelemesinin ardından Novytska’nın cenazesi kesin ölüm sebebinin belirlenebilmesi için Muğla Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. 

Kapının kilitli olması, kapı üzerinde iç tarafta anahtar bulunması, evin pencerelerinin kapalı olması, olay yerinde herhangi bir dağınık olmaması, odada ipler, atkı ve mangal kömürü bulunması gibi ayrıntılar nedeniyle olayın intihar olduğu değerlendirilirken, cinayet ihtimali de araştırılıyor. 

Novytska'nın evinde ayrıca anti depresan ilaçlar bulunduğu öğrenildi. 

Ulusal basında da geniş yer bulan olayın yankıları sürüyor. En son 30 Aralık günü görülen genç kadının internetten kelepçe siparişi verdiği de iddia edildi. 

O FİLMİ HATIRLATTI...    

Kristina’nın ölüm şekli Kevin Spacey ve Kate Winslet’ın başrollerini paylaştığı ve Türkçe’ye “Ölüm ile yaşam arasında” olarak çevrilen 2003 yapımı “The Life Of David Gale” filmini akıllara getirdi. Filmde; Prof. David Gale, Kristina’nın ölümüne benzer şekilde ağzı bantlı, başına poşet geçirilmiş ve elleri arkadan kelepçeli şekilde ölü bulunan Constance Harraway’in katil zanlısı olarak yargılanarak ölüm cezası almış, gazeteci Bitsey Bloom ise araştırmaları sonucu Harraway'in intihar ettiği ortaya çıkmıştı. Benzer şekilde ölü bulunan Kristina’nın bu filmdeki intihar sahnesinden etkilenmiş olabileceği değerlendiriliyor.
 
“HAYAT DOLU BİR İNSANDI...”

Kristina’nın dans hocası ve arkadaşı Fevzi Deniz Işıldar, Kent Haber’e açıklamalarda bulundu. Genç kadının ölümünün kendisini ve tanıyan tüm arkadaşlarını şoke ettiğini ifade eden Işıldar şunları söyledi;

“Kristina geçen Ocak ayında okulumuza kayıt olup dans kurslarımızı alan bir öğrencimiz ve arkadaşımızdı. Kendisi Şubat ayının sonuna doğru tekrar Ukrayna’ya gitti. Ukrayna’ya gittiğinde bizim kulüpten bazı arkadaşlarla işletişim içerisindeydi. Daha sonra bu iletişimi zamanla kopardı. Daha sonra buraya geldiğinden ne benim ne de kulübümdeki hiçbir öğrencimin ve arkadaşımın haberi olmadı. 4-5 ay önce Vergi Dairesi’ne çalışma izni alabilmek için gitmiş, bir arkadaşımız görmüş. Ama biz onun 4-5 ay önce buraya gelmesine rağmen bir ev tuttuğundan haberimiz yoktu. Bizim kulübümüze geldiği süre boyunca da hayata dönük, pozitif enerji saçan, çok da güzel bir arkadaşımızdı. Hem kendisi hem de kalbi çok güzeldi. Aynı zamanda Türkçe’ye de çok hakimdi. Ukrayna’da Türk Dili ve Edebiyatı okuduğunu biliyordum. Haberi gördüğümüz zaman şok olduk. Hiçbirimiz çevresine bu kadar pozitif enerji saçan birinin intihar edebilecek olmasına hiç birimiz inanamadık. İnanmak istemedik. Ama bizden ayrıldığı süreden sonra Ukrayna’da ne yaşadı, neler yaptı, nasıl bir durumla karşı karşıyaydı, hiçbirimiz bilmiyoruz. Yaklaşık 10 aylık süre boyunca kulübümüzden hiçbir arkadaşımızla yüzyüze bir iletişimi olmadı. Herhangi bir sağlık sorun yoktu. Kendisi dans ve sporla iç içeydi” dedi.