Yağmur Suyu Hatları Yenileniyor...

Türkkuyusu Caddesi'nde su baskınlarını önlemek için yağmur suyu hattı yenileme çalışması yürütülüyor.

Yağmur Suyu Hatları  Yenileniyor...

Türkkuyusu Caddesi’nde Bodrum Belediyesi binası yan tarafından Neyzen Tevfik Caddesi’ne kadar yaklaşık 70 metrelik alanda yağmur suyu hattı yenileme çalışması başlatıldı. Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanı Ahmet Aras, burada Kent Haber’e çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Aras, şunları söyledi:

"Sadece burada değil. Biz Bodrum’un eski yerleşimi olan dar sokaklarının suyla ilgili problemlerini çözmek için yola çıkmıştık. Fen İşlerimiz Önder Başkan ve Ece Müdür ile beraber çalışıyorlar. Biz Devlet Hastanesi’nin oradan Bodrum’un merkezindeki bütün dar sokaklarda; Lapa Çavuş’tan başladık, İmbat Çıkmazı, Yangı Sokak, Türkkuyusu, Karamut Çıkmazı gibi Bodrum’un dar sokaklarında ciddi bir yağmur suyu tahliyesi çalışması yapıyoruz. Bu da bunların devamı niteliğinde. Türkkuyusu’nda yıllardır ciddi su baskınları oldu. Hastane bölgesinden ve sanayi bölgesinden gelen sular burada hiçbir şekilde yeraltına alınamamıştı. Ancak arkadaşlarımızın yoğun çalışması sayesinde sanayi bölgesi ve çevre yolu bölgesinde suyu tuttular. Oradan gelen cürufları da tuttular. Türkuyusu’nda problem noktaları var. Menfezlerin daralması gibi sıkıntılar ya da daha önceden içine konmuş bazı kanalizasyon, su boruları var. Arkadaşlar şu anda onların deplasesi ile uğraşıyorlar. Şu anda son noktadayız. Burası artık denize giden son alan. Sistem biraz burada tıkanıyordu. Onu da açtık. Artık gelen su rahatça denizle buluşabilecek. Çok aşırı bir yağış olmazsa buradaki bölgede bir sel baskını yaşanmayacak” dedi.

2018 yılında yapılan altyapı çalışmasında mevcut asfalt ile altındaki beton kaldırılmadan üzerine taş döşenmiş ve zemin 20-30 santimetre daha yükseltilmişti. O dönem mahalle sakinleri ve esnafın tepkisini çeken bu uygulamanın su baskınlarına etkisi olup olmadığını sorduğumuz Aras, şunları dile getirdi:

“Caddedeki mevcut kanalın yağışlarda gelen suyun debisine göre dar kalmış. Yetersiz kalmış. Tabi yukarıdan suyu tutamadığımız zaman sıkıntı var. Ayrıca bir de zemin yaklaşık 30 santimetre kadar yükselmiş. Zaten esnaflarımızla ve etraftaki konut sahipleri ile görüştüğümüzde zeminin yükselmesinden çok şikayetçiler. ‘Daha önce bir şekilde çözüyorduk’ diyorlar. ‘Çok aşırı yağışta ancak eve su girme tehlikesi yaşıyorduk ama şimdi en ufak bir yağmurda dahi evleri su basıyor’ diyorlar. Ama yaptığımız altyapı çalışmaları ile onu büyük ölçüde önledik. Şimdi önümüzdeki süreçte de onların talebi olan bu kot farkını da düzelteceğiz. Yani biz bu Türkkuyusu Caddesi’nin kotunu da indirmeyi planlıyoruz" dedi.