Kesilen Hız Cezasına İsyan Etti!

Bodrum'da araba çarpan köpeğini veterinere yetiştirmeye çalışan bir vatandaş trafik cezası yedi. İhsan Astarlıoğlu adlı vatandaş, veterinere tutanak tutturup trafik polisine vermesine rağmen radar cezası yemesine isyan etti.

Kesilen Hız Cezasına İsyan Etti!

Güvercinlik mahallesinde kafe işleten İhsan Astarlıoğlu’nun köpeğine bir araç çarptı. Arka 2 ayağı kırılan köpeğini acil olarak veterinere yetiştiren Astarlıoğlu, yol üstünde duran radar aracına yakalandı. Golden kırması 2,5 aylık "Ceks" ismindeki köpeğini veterinere bıraktıktan sonra veterinerden tutanak alan Astarlıoğlu, radar aracının başında olan trafik polisine tutanağı verdi. Ardından işinin başına dönen Astarlıoğlu 2 saat sonra köpeğinin iç kanama nedeniyle öldüğünü öğrendi. Büyük bir üzüntü yaşayan Astarlıoğlu ertesi günü E-Devlet üzerinde radar cezasının yazılıp yazılmadığına baktığında ise 2’inci şoku yaşadı. Plakasına 288 lira ceza yazıldığını gören Astarlıoğlu Bölge Trafik amirinin yanına giderek tutanak ibraz ettiği halde neden ceza yazıldığını sordu. Tutanağa güvenmediklerini söyleyen trafik amirinin bu cevabı karşısında hukuksal mücadeleye baş vuracağını söyleyen Astarlıoğlu savcılığa giderek şikayette bulunacağını açıkladı.

Astarlıoğlu tutanağın resmi bir belge olup olmadığının araştırılmasının ardınadn ceza yazılabileceğini vurgulayarak, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı;

"12:50 civarlarında burada köpeğimiz işletmeden dışarı çıkarken araba çarptı. Baktık köpeğimizin ayakları kırık, hemen arabaya attık köpeği oğlumla beraber veteriner kliniğine götürdük. Veteriner hekime giderken yolda radarı gördük. Yolda giderken dörtlülerimi yakmıştım ve radarı görünce de sürekli selektör yaptım ve radarı geçtim. Veterinere gidip köpeğimizi bıraktık, bize iç kanama geçiriyor dediler ve arka ayakları kırık teşhisini koydular. 2 saat içerisinde köpeğin durumu ile ilgili size bilgi vereceğiz dediler. Ben de veteriner hekimden radar cezasını yemeyeyim diye tutanak aldım. Saat kaçta geçtiğimi, köpeğin durumunu ve fotoğrafını çektirdim. Tekrar bölge trafikte radar aracının başındaki memurun yanında durdum ve biraz önce radara girdim, bu evraklarım ben köpeği veterinere yetiştiriyorum dedim. Bu resimleri bu da tutanağı dedim. Tutanağı polis memuruna verdim. Tutanağı alan polis memura tamam deyince geldim dükkanıma. Ertesi günü E-devlete gidiğim zaman bana radardan ceza yazdıklarını gördüm ve çok üzüldüm açıkçası. Sorumlu olan komiserin yanına gittim ve olayı anlattım. Görüntüleri gösterdim ve bana görüntülerin inandırıcı olmadığını, bir yaptırımı olamayacağını söyledi. Ben de tutanağa bakın doktorun ismi var, sicil numarası var, imzası var. Eğer bundan bir hukuksuzluk varsa o zaman araştırır bana işlem yaparsınız. Eğer isterseniz cezanın iptal ettirilebileceğimi söylediler. Ben iptal için gelmediğimi söyledim. Ben sadece vicdanen geldim buraya dedim. Köpeğimizin de öldüğünü söyledim" dedi.