Akbelen’de Nöbet Alanı Boşaltıldı

Milas’a bağlı İkizköy Mahallesi’nde bulunan Akbelen ormanında sabah saatlerinde Jandarma ekipleri tarafından nöbet alanı boşaltıldı. Bölgede nöbet tutan İkizköylüler ve çevreciler, ormandaki son ağaçların kesileceğini dile getirirken, Muğla Valiliği’nden konu ile ilgili bir açıklama geldi.

Akbelen’de Nöbet Alanı Boşaltıldı

Ormandaki nöbet alanı sabahın erken saatlerinde Jandarmanın müdahalesi ile boşaltıldı. Mahalleli ve çevreciler yaşananlara tepki gösterdi.

“BİZ SİZİN İÇİN DE MÜCADELE ETTİK”

Akbelen ormanına girişteki bariyerlerin önünde Jandarmaya tepki gösteren vatandaşlar, “Nöbet alanından eşyalarımızı alarak, alanı boşaltıyorlar. Geçmemize de izin verilmiyor." dedi. Direnişçiler Jandarma görevlilerine de seslenerek; "Biz sizin hakkınızı da savunmak istedik. Sizin için de nöbet tuttuk. Sizin de geleceğiniz, çocuklarınız, aileleriniz için ağaçlar kesilmesin dedik. Doğaya sahip çıkmaya çalıştık” şeklindeki sözleri ile yaşananlara tepki gösterdi.

Muğla Valiliği’nden de konu ile ilgili yazılı bir açıklama geldi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“İlimiz Milas ilçesi Akbelen Mevkiinde, Orman Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluğunda bulunan sahada ve özel mülkiyete konu olan arazide izinsiz olarak kurulan konteyner ve çadırlar, 6831 sayılı Orman Kanunu ve 775 sayılı Gecekondu Kanunu hükümleri çerçevesinde, özel mülkiyet sahibinin başvurusu üzerine Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ve Milas Kaymakamlığı görevlileri tarafından güvenlik tedbirleri alınmak suretiyle kaldırılarak tahliye işlemleri gerçekleştirilmektedir. Kamuoyunda ağaç kesileceğine yönelik iddialar ve haberler gerçeğini yansıtmamakta olup, yapılan çalışmalar izinsiz olarak kurulan yapıların kaldırılması ve tahliyesine yöneliktir. Ortaya atılan asılsız haber ve paylaşımlara itibar edilmemesi kamuoyuna saygıyla duyurulur.”