Alanda İstenmedi, Gerginlik Yaşandı!

Bodrum’da İstanbul Sözleşmesi eylemine gelen sosyal medya fenomeni Murat Övünç, daha önce yaptığı açıklamalar sebebiyle kadınlar tarafından eylem alanında istenmedi. Övünç ise kendisini alanda istemeyen kadınlara “O, 2 yıl önceydi. Cahil” diyerek alandan uzaklaştı.

Alanda İstenmedi, Gerginlik Yaşandı!

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma tartışmaları sürerken Bodrum’da “Eşitlik İçin Bodrum Kadın Platformu”nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, sözleşmeden çıkılmasına karşı oturma eylemi yaptı. “Haklarımızdan, hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz, sözleşmeyi uygula”, “Erkek vuruyor, devlet koruyor”, “Sözleşmeye dokunmayın, kadını yaşatın”, “Öldüren sevgi istemiyoruz” yazılı dövizler tuttular. Eyleme Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu ve CHP Bodrum Kadın Kolları Başkanı Umut Anıl Özdoğan'ın da aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı. 

Eyleme meydandan geçen bazı tatilciler de alkışlarla destek verdi. 

MURAT ÖVÜNÇ ALANDA İSTENMEDİ 

Eylem esnasında meydandan lüks bir araçla geçen sosyal medya fenomeni Murat Övünç, eylemi görüp alana gelmek istedi. Eylemciler ise Murat Övünç’ün daha önce kadınlarla ilgili yaptığı açıklamalar sebebiyle Övünç’ü alanda istemedi. 

Eylemcilerden Cihan Aydın Bozkurt isimli bir kadınla tartışan Övünç, eylemcilere tepki gösterip alandan ayrıldı. Övünç, “Yanılıyorsunuz. 2 yıl önceydi o. 2 yıl. Cahil. 2 yıl önceki konuşmamı yeni yayınlanmış gibi anlattılar burada. Böyle cahil insanlar bunlara inanıyor işte” diye bağırdıktan sonra aracın ön yolcu koltuğuna bindi.  Araç daha sonra hızla meydandan uzaklaştı. 

Oturma eylemi sonunda basın mensuplarına açıklama yapan Cihan Aydın Bozkurt ise şunları söyledi;

“Murat Övünç, bu eylem üzerinden kendisini aklayamaz. Kadınlar şiddete uğrarken onun söylediği her şeyi biliyorum. Bunu 2 yıl önce söyledim diyerek aklayamaz. Bunun hiçbir şekilde pişmanlığı olmaz. Öncelikle tutumunun değişmesi gerekiyor, buraya katılarak olmuyor. Kendisini aklamaya geldi.”