Antik Halikarnassos’a Sanal Yolculuk

Akademia Vakfı Başkanı Özay Kartal, arkeolojik veriler ışığında hazırlamış olduğu Antik Halikarnassos kentinin sanal modelleme animasyonları eşliğinde bir sunum gerçekleştirecek. Bodrum'un 2 bin 400 yıl önceki haline yapılacak sanal yolculuk sunumu, 6 Temmuz Perşembe akşamı saat 21:00’de Dibeklihan'da gerçekleştirilecek.

Antik Halikarnassos’a Sanal Yolculuk

Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı (AKADEMİA) Vakfı Başkanı Özay Kartal, Akademia Vakfı olarak Bodrum’un 2 bin 400 yıl önceki hali yani MÖ 3. Yüzyıl Halikarnassos’un sanal modellemesinden hazırladıkları animasyonlar eşliğinde gerçekleştireceği sunum ile katılımcıları, tarihte bir yolculuğa çıkaracak.
 
Kartal, geçtiğimiz yıl yine Dibeklihan’da Ortaçağ Bodrum haritalarına da yer verdiği “Halikarnassos ve Surları” başlıklı bir sunum gerçekleştirmişti. Ardından sunumuna arkeolojik veriler ışığında hazırlanan “Halikarnassos Sanal Modelleri” ile devam etmişti. Özay Kartal, 6 Temmuz’da gerçekleştireceği bu yeni sunumunda ise sanal modellemenin animasyonla zenginleştirilmiş gerçeğe en yakın halini katılımcıların ilgisine sunacak.


 
Antik Halikarnassos’tan yola çıkarak Bodrum’un tarihine yakışır bir şekilde yönetilmesi gerektiğinin altını çizen Kartal yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

“Bunu sadece kültür dünyamız için değil, iş dünyamız için, halkın gelirinin artması için de istiyoruz. Halkın gelirinin artması, 3 ay olan turizmin 12 aya çıkmasına bağlı. Sadece deniz kum güneşle ancak 3 ay ama tarihi zenginliklerle ilgili projelerimizi gerçekleştirirsek, kültür turizmi ile 12 ay turizm yapabileceğimizi anlatmaya çalışıyorum. Oysa biz Mars tapınağı alanından hurdacı, antik stadyum alanından sanayi sitesi olarak, Mozole’den ise otopark olarak gelir elde etmeye çalışıyoruz. Bu yanlışlardan dönmeliyiz.” dedi.