Aysu, Yeni Hedefine Gidiyor...

Bodrumlu açık deniz yüzücüsü 23 yaşındaki Aysu Türkoğlu, yeni hedefi olan Yeni Zelenda'daki 'Cook Strait' geçişi için Wellington’a gidiyor.

Aysu, Yeni Hedefine Gidiyor...

Türk ultra maraton sporcusu Aysu Türkoğlu, 2022 yılında 60 kilometrelik Manş Kanalı parkurunu 16 saat 28 dakikada geçerek “en genç Türk sporcu” olmuş, ardından 40 kilometrelik İrlanda-İskoçya arasındaki Kuzey Kanalı’nı yaklaşık 11 saat 48 dakika 19 saniyede yüzerek geçen “ilk Türk kadın ve en genç Türk sporcu” unvanını almıştı. Aysu, Oceans Seven Parkurlarından bir diğeri olan Cook Strait Geçişi için 13 Mart’ta yola çıkacak. Türkoğlu, bu etabı da başarı ile tamamlayarak adını bir kez daha tarihe yazdırmayı hedefliyor.

Yüzme dünyasında “Oceans Seven” etkinliği yedi benzersiz ve zorlu deniz koşulunda yüzücüleri sınıyor. Aysu'nun ve sarsılmaz kararlılığının, bu yeni zorlukla da doğrudan yüzleşerek başarı sağlayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Aysu Türkoğlu, “Oceans Sevens” kanallarını 5 sene içerisinde tamamlayarak Guinness rekorunu da kırmayı hedefliyor. 22-27 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan geçiş, Picton Marina'dan start alacak ve Cook Strait'in güçlü akıntılarına karşı mücadele ederek 27 kilometrelik zorlu bir parkuru kapsayacak. Su sıcaklığının 15-18 derece arasında değişmesi beklenirken, Aysu Türkoğlu ve ekibi bu zorlu şartlara karşı tüm hazırlıklarını tamamladı. 

TÜRK KADININ GÜCÜNÜ GÖSTERİP BAYRAĞIMIZI TEKRAR AÇACAĞIM

Bu yıl 3 noktada yüzeceğini belirten Aysu Türkoğlu, “Böylesi güzel bir haftada böyle bir toplantıyı yapmaktan dolayı çok büyük mutluluk duyuyorum. Bir aksilik çıkmazsa inşallah haftaya Çarşamba günü Yeni Zelanda’ya gideceğim. 23-27 Mart aralığında havanın müsaitlik verdiği bir günde, Cook Strait kanalını geçmek için oraya gideceğim. Geçtiğim takdirde geçen en genç Türk sporcu olmuş olacağım. Yaklaşık 27 kilometrelik bir mesafe ve hava koşulları değişiklik gösterebiliyor. Oranın med ceziri ve akıntısı farklılık gösterebiliyor. Su sıcaklığı 14- 17 derece arasında olacak. Orada beni bekleyen orkalar ve vatozlar gibi çeşitli canlılar var. Onlar her zaman orada ve onları düşünmemeye çalışıp ben yüzüşüme odaklanacağım. Her kanalın kendi içerisinde zorlukları var. Bunun için çok fazla antrenman yaptım, bu yüzden içim rahat elimden gelen her şeyi yapmış olarak oraya gideceğim. Buzlu ve soğuk su antrenmanları yaptım. Bunun yanı sıra oldukça fazla havuz antrenmanları yaptım. Bazen çift antrenman olan günlerimiz oldu. Sabah 6’da kalkıp havuza gidiyorum, 8’de antrenman başlıyor 2 saat yüzüp çıkıyorum. Sonra eve, ardından okula gidiyorum ve oradan çıkıp tekrar havuza gidiyorum. Günde 4 saati bulan antrenmanlarım oluyor. İnşallah Yeni Zelanda’daki yüzüşüm en kısa sürede tamamlanır. Daha önce 2 kanalı geçtim ve önemli olan bunları yaparken şevk alabilmek. İnşallah diğer kanallarda da ülkemi güzel bir şekilde temsil ederek, Türk kadının gücünü göstererek orada bayrağımızı tekrar açacağım. Yeni Zelanda’dan sonra Eylül ayında Catalina’ya gitmeyi düşünüyorum arada Manhattan var. Manhattan Oceans Sevens içinde değil ancak Manş ve Catalina’yı geçmeniz durumunda 3’lü taç Triple Crown oluyorsunuz. İnşallah bunu da tamamlayacağım ve 2024’ü bu şekilde tamamlayacağız” dedi.

Aysu Türkoğlu’nun ablası Aynur Türkoğlu da “Aysu’ya güvenimiz her zaman sonsuz. Bizim içinde çok heyecanlı bir durum. İnşallah başarıyla tekrardan geçip gelecek ve her şey yolunda gidecek” diye konuştu.

Baba Mustafa Türkoğlu ise “Birkaç duyguyu birden yaşıyoruz, mutluluk, gurur, endişe çünkü her kanalın ayrı ayrı zorluğu var. Yolu açık olsun. İnşallah her şey gönlünce olur. Biz çok mutluyuz. Bu yıl ben eşlik etmeyeceğim, uzun bir yolculuk olacak.” dedi.

Anne Yurdagül Türkoğlu, “Heyecanlıyız, biz ona inanıyor ve güveniyoruz. Yapacağından eminiz. Anne ve baba duygusu olduğu için o heyecanı hissediyoruz.” diye konuştu.