BALE FESTİVALİ "HAMLET" İLE DEVAM ETTİ

13. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, "Hamlet" adlı bale gösterisiyle devam etti....

BALE FESTİVALİ
13. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, "Hamlet" adlı bale gösterisiyle devam etti.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Muğla Valiliği ve Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Bodrum Belediye Başkanlığının katkılarıyla gerçekleştirilen 13. Uluslararası Bodrum Bale Festivali sona doğru yaklaşıyor.

Festival kapsamında, Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği'nde önceki akşam, Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından "Hamlet" isimli bale gösterisi sahnelendi.

Sheakespeare'in oyunundan hareketle Revaz Gabichvadzea'ın bestelediği ve koreograf Nugzar Magalashvili’nin sahneye koyduğu eserde, Danimarka'da, Elenor Sarayın'da, babasının ani ölüm haberini alan Hamlet, bu acının hemen arkasından amcası Cladius’un tahta çıkacağını ve annesi Gertrude ile evlenme kararı aldıklarını duyarak yıkılır. Hamlet, babasının ölümünün üzerinden daha kırk gün bile geçmeden başlayan düğün hazırlıkları karşısında, gördüklerine ve duyduklarına inanamaz. Düğün öncesinde ve sonrasında sergilediği gergin tavırlar, amcası Cladius'u sinirlendirmekte ve korkutmakta, annesi Gertrude ise büyük bir huzursuzlukla kıvranmaktadır. Hamlet, onlara bu ihanetlerini her ne pahasına olursa olsun ödetmeye and içmiştir. Bu uğurda sevdiklerine ve masum insanlara zarar vermekten çekinmez.

İki bölümden oluşan ve yaklaşık 1.5 saat süren gösteriyi yaklaşık bin 500 kişi izledi. Bale festivali, 31 Temmuz ve 1 Ağustos akşamları "Los Vivancos" topluğu tarafından sahnelenecek gösteriyle sona erecek.