Başvurular 31 Mayıs'a Kadar

Bodrum’da yaşayan avukat ve uzman arabulucu Burak Aslanpınar, yürürlüğe giren 7440 Sayılı Torba Kanun hakkında bilgi verdi.

Başvurular 31 Mayıs'a Kadar

Öğrenci kredisinden prim borcuna, emlak, taşıtlar vergisinden trafik cezasına kadar milyonlarca vatandaşa nefes aldıracak olan yapılandırma yasası yürürlüğe girdi. Yasa kapsamında 31 Aralık 2022 tarihine kadar devlete olan bütün borçlar yapılandırılabilecek. 31 Mayıs'a kadar başvurulacak, 30 Haziran ilk taksit yatacak. Borçlar 48 ay taksitle ödenebilecek.

 7440 Sayılı Torba Kanun hakkında bilgi veren Av. Dr. Burak Aslanpınar, şunları dile getirdi;

“7440 sayılı torba kanun Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kapsamlı affı, yapılandırması diyebiliriz. Bu af kapsamında kamuya olan neredeyse bütün alacakların öncelikle yapılandırılması, taksitlendirilmesi 48 aya kadar mümkün. Aynı zamanda 2 bin TL’nin altında toplam borç varsa silinebiliyor. Bazı hususlarda da af var. Hatta ehliyet affı diye bilinen bir mesele var. Burada ceza kesilmiş, belli puanı doldurma nedeniyle ehliyeti alınmış kişilerin ehliyetinin iadesi söz konusu olabiliyor. Yine vergi cezaları gibi, idari para cezaları gibi, adli para cezası da buna dahil, bazı konularda bir af, yapılandırma, taksitlendirme söz konusu. Çok kapsamlı bir kanun.”

Matrah artırımı konusuna de değinen Aslanpınar, şu ifadeleri kullandı;

“Vergi mükellefi olanlar için matrah artırımı var. Matrah artırımında siz önceki dönemlerdeki matrahlarınızı, yani gelire esas olan rakamı arttırıyorsunuz. İşin esasında belli bir miktar para ödüyorsunuz. Bu ödediğiniz paralar sonrasında o dönemlere ilişkin vergi incelemesi yapılmıyor. Yani koruma elde etmiş oluyorsunuz. Özellikle şirketlere, vergi mükelleflerine bunu tavsiye ederim. Aynı zamanda gayrimenkul geliri elde etmiş, kira geliri elde etmiş olan kişiler için de bu önemli bir düzenleme. Mutlaka bakmakta, konunun uzmanından yardım almakta fayda var.”