Büyükşehir Patlaklar İçin Adım Atıyor

Bodrum’un kangren haline gelen sorunun çözümü için Muğla Büyükşehir Belediyesince çalışma başlatılıyor. Bu kapsamda yeraltına duktil borular döşenecek.

Büyükşehir Patlaklar İçin Adım Atıyor

2012 yılında Devlet Su İşleri tarafından CTP tipi borularla yaptırılan ana isale hatları, Bodrum’un kanayan yarası haline geldi. Güvercinlik–Torba arasındaki sayısız patlağın ardından buradaki hat çelik boruya döndürülürken, Yarımada’nın güney ve kuzey kıyılarından Turgutreis’e ilerleyen hatlar ise değişmedi. 

Senede yüzlerce kez yaşanan ana isale patlaklarının sorumlusunun DSİ mi yoksa hattı işleten MUSKİ mi olduğu ile ilgili tartışmalar sürerken, her yıl tonlarca temiz suyu kaybedip susuz kalan Bodrumlular, ana isale hattının olduğu yollardan geçerken can korkusu da yaşıyor.

12 yıldır ilçedeki en önemli gündemlerden biri olan ana isale hattı patlakları ile ilgili Muğla Büyükşehir Belediyesince çalışma başlatıldı. Bu çerçevede patlamaların en sık yaşandığı bölgelerdeki CTP tipi borular, korozyon direnci ve esneme kabiliyeti yönünden temiz ve atık su hatlarında kullanılan duktil borularla değiştirilecek. 
Samsun Makine Sanayi tarafından üretilen ve TIR’larla Yarımada’ya getirilen boruların Yüksek korozyon dayanımı, Katodik koruma gerektirmemesi, işletme maliyetinin düşük olması, deforme olmaksızın esneme kabiliyeti ve darbelere dayanımı ile depreme en uygunluk, 100 yılı aşan uzun ömür ve insan sağlığına uygun iç kaplama ile suyun kalitesinin korunması gibi özelliklerinin olduğu ifade edildi. 

Patlamanın en çok yaşandığı bölgelerdeki CTP borular, duktil borularla değiştirilecek. Ayrıca hattın bulunduğu güzergahlara depolar ve pompa istasyonları yapılarak borulardaki basıncı azaltıp değişmeyen CTP hatlarının patlamamasının sağlanacağı bildirildi. 

Yıllardır onlarca patlamanın meydana geldiği Atatürk Bulvarı’ndaki hat ise başka bir noktadan çekilecek. 

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin yapılacak çalışma ile ilgili önümüzdeki günlerde detaylı bir açıklama yapması bekleniyor. 

Muhabir; Hamdi Yörür