Çalışmalar Koylarda da Devam Ediyor

Bodrum Belediyesi tarafından "Denize En Çok Mavi Yakışır" sloganıyla yürütülen çalışmalar kapsamında, Yalıçiftlik bölgesinde bulunan koylarda da çalışmalar yürütülüyor.

Çalışmalar Koylarda da Devam Ediyor

Kargıcak bölgesinde bulunan ve hem bölgedeki teknelerin, hem de doğal yaşamdaki hayvanların su ihtiyacını karşıladıkları Sarnıçlı Koy'daki su sarnıcının bakım ve onarım çalışmaları Bodrum Belediyesi ekiplerince yapıldı. Koyda yabani hayvanların faydalanabilmesi için yapılmış bir su havuzu bulunuyor.

Koya ismini veren ve yağmur suyunun depolandığı su sarnıcı, yaklaşık 30 yıl önce bölgede yaşayan halk tarafından, teknelerde oluşan su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapıldı.

Yapılan son çalışmalar öncesi su sadece kovalarla kuyudan alınabilirken, ekiplerce kurulan tulumba sayesinde kullanım kolaylığı sağlandı. Ayrıca eskiyen ve işlevini yitirmiş olan sarnıç kapağı, içerisine hayvan düşmesini ve oluşabilecek diğer kazaları önlemek amacıyla yenilendi. Çalışma kapsamında sarnıcın olduğu koyda teknelerin rahatça yanaşabilmesi için kullanılan iskelenin bakım onarımı ve tonoz çalışmaları da yapıldı. Sarnıçlı Koy ve Pabuç Koyu'nda yapılan bakım ve onarımın ardından bölgede farkındalık oluşturması amacıyla uyarı levhaları da yerleştirildi.

Ağaçların korunması için de çalışma gerçekleştirilen koylarda, ağaçlarının gövdelerine kireç sürülerek korunması sağlanıyor.

Muhabir: Ömer Kayacık