Hayalet Ağ Temizliği Yapıldı

Bodrum Karaada’da dalgıçlar tarafından hayalet ağ temizliği yapıldı.

Hayalet Ağ Temizliği Yapıldı

Balıkçılar tarafından bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde terkedilen ve pasif olarak avlanmaya devam eden ağlara hayalet ağ ismi veriliyor. Deniz yaşamı için olumsuz etkileri bulunan bu ağların temizlenmesi büyük önem taşıyor. 

Bodrum’da Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü’nün girişimleri ile Bodrum ve Karia Rotary kulüplerinin destekleriyle hayalet ağ temizliği yapıldı. Rotary 2440. Bölge Federasyon Başkanı Ayda Özeren’in de katıldığı etkinlikte Karaada’nın Aksona Burnu’nda Aşkın Diving ekibiyle önce hayalet ağ tespitleri yapıldı. Aşkın Diving’in profesyonel ekibi ve kulüp üyelerinden bröveli dalgıçlarla yapılan bir saatlik bir çalışmadan sonra 50 metre uzunluğunda bir ağ bulundu ve tekneye çıkartıldı.

Deniz canlıları için adeta bir tuzak olduğu ifade edilen hayalet ağ içerisindeki canlılar, tekrar doğal yaşam alanına bırakıldı. 

Hayalet ağ temizliğinde dalış yapanlar arasında, Sualtı Arkeoloğu Aşkın Cambazoğlu, Arkeolog Yaşar Yıldız, Mali Müşavir ve Ege Rotary Kulüp Başkanı Emre Poyraz ve eşi Gözde Poyraz, Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, Profesyonel Dalgıç Tunç Cambazoğlu ve Çağdaş Oralkan vardı. 

Bodrum’daki Rotary kulüplerinin çevre farkındalığı projelerine devam edecekleri ifade edildi.