Kısa Bir Molanın Ardından 2 Vefat!

Bodrum’da 2 kişi daha koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdi. Yaşamını kaybeden vatandaşlardan biri geçirdiği kaza nedeniyle uzun zamandır yoğun bakımda tedavi altında, diğerinin ise yaşı itibariyle yüksek risk grubunda bulundukları öğrenildi.

Kısa Bir Molanın Ardından 2 Vefat!

Akçaalan Mahallesi’nde yaşamını sürdüren 46 yaşındaki Mehmet Kaynar, geçen yıl geçirdiği motosiklet kazasında ağır şekilde yaralanmış ve yoğun bakıma alınmıştı. Hastanede yoğun bakımda tedavi gören Kaynar’ın bugün yaşamını yitirdiği bildirildi. Covid-19 testinin pozitif çıktığı öğrenilen Mehmet Kaynar’ın Yukarı Akçaalan Mezarlığı’nda toprağa verileceği bildirildi. 

Koronavirüs kaynaklı bir ölüm de Mumcular Bayır’da yaşandı. Bayır’da yaşayan Hasan Şahin adlı vatandaş, ilçedeki özel bir hastanede koronavirüs tedavisi görüyordu. 87 yaşındaki Şahin, kurtarılmayarak yaşamını yitirirken bugün Bayır Mezarlığı’nda toprağa verildi. 

TEDBİRLER SALGINI GERİLETTİ

Koronavirüse karşı alınan tedbirlerle salgın önemli ölçüde geriledi. Alınan tedbirlerle günlük vaka sayısı, hasta ve vefat sayılarında büyük düşüşler yaşandı. İlk etapta sağlık çalışanlarına yapılan aşıların toplumun diğer kesimlerine de uygulanmaya başlamasıyla koronavirüs salgının kontrol altına alınacağı ve kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılması umut ediliyor. 

AŞILAMA 900 BİNİ GEÇTİ

Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda, Sağlık Bakanlığınca belirlenen "Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi"ne göre, 14 Ocak'ta ülke genelinde başlatılan aşılama çalışmaları devam ediyor. Aşılamanın altıncı gününde, CoronaVac aşısı olanların sayısı 900 bini geçti. Sağlık çalışanlarının ardından huzurevleri, engelli ve bakımevleriyle, 90 yaş üstü vatandaşların da aşılamasına ise başlandı.

Alınan tedbirler doğrultusunda Bodrum’da da koronavirüs vaka sayılarında düşüş meydana geldi. Bodrum’daki düşüş Hayat Eve Sığar uygulamasındaki yoğunluk haritasına da yansıdı. Yoğunluğun 2 hafta öncesine oranla oldukça düştüğü görülüyor. 

İlçede vaka sayılarının azalmasında sağlık çalışanları ile filyasyon ekibi önemli rol oynuyor. Salgında yoğun mesai harcayan birimlerden biri de Bodrum Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü Cenaze Hizmetleri Birimi. Bu yıl pandemi nedeniyle nüfusu 2-3 katına çıkan ilçede virüse bağlı olmayan vefatlarla birlikte virüs kaynaklı çok sayıda ölüm yaşandı. Mesai gözetmeksizin çalışan Cenaze Hizmetleri Birimi de pandeminin görünmez kahramanları arasında yer alıyor.