MARMARA KOLEJİ'NDE

Marmara Koleji 7. 9. ve 10. sınıf öğrenci ve öğretmenleri, Türk Dünyası’nda yaygın...

MARMARA KOLEJİ'NDE
Marmara Koleji 7. 9. ve 10. sınıf öğrenci ve öğretmenleri, Türk Dünyası’nda yaygın olarak kutlanan Hıdrellez günü dolayısıyla bir etkinlik düzenledi.

Coğrafya, Tarih ve Edebiyat dersleri kapsamında Marmara Koleji öğrencileri, öğretmenlerinin danışmanlığında, Türkiye'nin çeşitli illeriyle özdeşleşmiş yemekleri, hazırladıkları stantlarda sunarak, o yörenin kültür ve geleneklerini öğrenci arkadaşları ve velilerine aktardılar. Öğrenci velileri de yöresel kıyafetlerle halay ve dans gösterileri sundular.

Bodrum Marmara Koleji Lise Müdür Yardımcısı Filiz Işın, etkinlikte yaptığı açıklamada, bu sene dördüncüsünü gerçekleştirdikleri etkinliği artık geleneksel hale getirdiklerini söyledi.

Türk Günü etkinliklerinin her sene Mayıs ayının 5'inden sonraki ilk Cuma günü yaptıkları bir etkinlik olduğunu ifade eden Işın, "Bu etkinliğe 9. 10. ve 7. sınıflar katılıyor. Amacımız öğrencilere sene başından bu yana verdiğimiz konularla Türk tarihi, coğrafyası ve kültürü ile ilgili araştırmalar yaptırmak" dedi. Işın, etkinliğe bu sene aynı zamanda 7 bölgenin yemeklerinin de eklendiğini anlatarak, şöyle konuştu;

"Çocuklara kura çektiriyoruz. Onlar hazırlıklarını yapıyorlar ve Mayıs'ın 5'inden sonraki ilk Cuma günü sergiliyoruz. Bütün Edebiyat, Sosyal bölümü ve lisede çocuklara stantları dolaşıp sorular soruyorlar, yaptıkları konular hakkında bilgiler alıyorlar. Hem milli değerlere sahip çıkan bu bilinçte olan öğrenciler yetiştirmek istiyoruz. Bir taraftan eğleniyorlar, değişik yöresel yemekleri tadıyorlar güzel bir etkinlik oluyor. Bu etkinliği önümüzdeki yıllarda da devam ettirmeyi düşünüyoruz" dedi.

Filiz Işın, etkinlikte ayrıca Pakistanlı bir öğrencinin de ülkesinde geleneksel olan yağlı güreşi canlandıracağını ifade ederek, "Etkinliklerimizde yabancı öğrencilerimiz de var. Onlar da aynı şekilde etkinliğe katılıyorlar. Geleneksel sporların tanıtıldığı bu masada Pakistan'dan bir öğrencimiz var. Kendisi yağlı güreşi canlandıracak" dedi.

Marmara Koleji'nin düzenlediği Hıdırellez Günü etkinlikleri öğle saatlerinde başlayıp akşam üzeri saatlerine kadar devam etti. Öğrenciler kurulan stantlarda hem yöresel lezzetlerden tadıp bilgiler alırken, bir taraftan da sergilenen halk oyunları gösterileriyle keyifli saatler geçirdiler.