Pandemi Göz Sağlığını da Etkiledi

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Us, pandemi döneminde hastaların göz kontrollerini aksattığı için göz sağlıklarının etkilendiğini söyledi.

Pandemi Göz Sağlığını da Etkiledi

Acıbadem Bodrum Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Us, pandemide göz sağlığı ve katarakt tedavisi konularında Kent Haber’e açıklamalar yaptı. Us, pandeminin doğurduğu kaygılar nedeniyle göz sağlığının da dolaylı yoldan etkilediğini ifade ederek şunları söyledi:

“Bir takım kronik göz hastalıkları, sarı nokta, göz tansiyonu gibi hastalıklarda hastalarımız ne yazık ki pandemiden dolayı korkup gelmiyorlar. Hak vermekle beraber bizim kliniğimiz son derece güvenli bir kliniktir. Göz tansiyonumuzu sık sık ölçtürmemiz lazım. Bilhassa göz tansiyonlu hastalar için söylüyorum bunu. 40 yaşından sonra göz tansiyonu görülme sıklığı artmaktadır. Eğer genetik yatkınlıkları varsa bu da görülme sıklığını daha fazla arttırmaktadır" dedi.

Katarakt tedavisinden de bahseden Dr. Mehmet Us, sözlerini şöyle devam ettirdi:

“Bir de Bodrum’da hasta popülasyonumuz genellikle yaş olarak ileri insanlarımız olduğu için onlarda da yaşa bağlı kronik göz hastalıkları artmakta. Bunlardan en önemlisi de makula dejenerasyonu dediğimiz en azından vitamin tedavisiyle önleyebileceğimiz bir takım hastalıklar var. İnsanlar ne yazık ki pandemi nedeniyle, kataraktla beraber olan görme kayıplarında da bize gelmeketen korkmaktadırlar. Bunların da hiç korkmasına gerek yok. Ameliyatlarımıza halen devam ediyoruz. Eskisi gibi kataraktlarımızı sadece monofokal olarak yapmamaktayız. Hastalarımıza halk arasında akıllı mercek denilen multifokal veya trifokal mercekler takmaktayız. Bununla beraber retina hastalığı, optik sinir hastalığı olmayan, uygun hastalarda uzak, orta ve yakın mesafeyi gördürebilmekteyiz. Yani hastalarımız hayatlarını gözlük kullanmadan idame ettirebiliyorlar. Bu da hastalar için büyük bir konfor. Gözlüğü tak çıkar gibi bir derdimiz olmuyor.”

Gençlerde sık görülen göz rahatsızlıkları ile ilgili de konuşan Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Us, konuşmasını şöyle noktaladı:

“Genç hastalarımızın da ne yazık ki gerek yasaklarla, gerek başka nedenlerle göz kliniklerine gelemedikleri için onların da çoğunun göz dereceleri değişiyor. Bu çocuklar sürekli internetten ve tabletten ders çalıştıkları için onlarda da baş ağrıları, görme bulanıklıkları karşımıza çıkmakta. Onlara da tavsiyem kontrollerini atlamasınlar. Mutlaka 6 ayda bir kontrollerini yaptırsınlar” dedi.